Szilikát tégla
Az építőipar folyamatosan keresi az új és fejlett építőanyagokat, amelyek kombinálják az erőt, a könnyűséget és az energiahatékonyságot. Tényleg veszélyes a szilikát tégla? Mi a különbség a gázszilikát és a gázbeton között? Meg szabad venni szilikátból épült házat? Ezekre és sok más hasonló kérdésre kaphatsz választ ebből a cikkből.
Szilikát
A szilikátok szilikátiont tartalmazó vegyületek. A földkéreg anyagának durván 75%-át szilikátásványok (szilikát anion alapú ásványok) alkotják. Ezek az ásványok a szilícium és oxigén elemekből álló szilícium-dioxid (SiO2) struktúrában rendeződnek el, és a különböző változatok lehetővé teszik a különféle kövek, ásványok és anyagok kialakulását.
Gázszilikát
A vasgyártás és a bányászati termelés során keletkezett melléktermékeket széles körben alkalmazták építőanyagként vagy építőanyag adalékként. A gázszilikát főként Észak-Magyarországon volt divatos falazóelem.
A gázszilikát főként mészből vagy cementből és valamilyen adalékanyagból készül, amihez alumínium pasztát és vizet kevernek. Amikor az alumínium reakcióba lép a vízzel, hidrogéngáz képződik, aminek köszönhetően pórusok, üregek keletkeznek a betonban.
Gázszilikát tégla, gázbeton, vagy pórusbeton
A gázbeton a gázszilikát másik neve. A magyar gázbeton-gyárak termékei voltak a Mátra és a Borsod építőelemcsalád. A gyárak közül a leghíresebb a 1963-1998 között működő kazincbarcikai üzem volt, amely a helyi erőmű salakjából állított elő szürke színű gázbetont.
Ma már egyedül az 1985-ben létesült gyöngyösvisontai betongyár működik. Az üzem 1990 óta kizárólag homokalapú, fehér színű pórusbeton termékeket gyárt. Ezeket hívják gázbetonnak is, azonban nem azonosak a régi típusú gázszilikáttal. A hazai társadalomban rosszul csengő gázbeton helyett német mintára főként pórusbetonnak nevezik.
Jelenleg is nagy népszerűségnek örvendő Ytong is pórusbeton. Főbb alapanyagai a kvarchomok, a mész, a cement és a víz. Az Ytong gyártási folyamata az európai uniós irányelveknek megfelelően energiatakarékos, és környezetbarát.
Gázszilikát előnyei
A gázszilikát nem véletlenül terjedt el. Az egyik legnagyobb előnye, hogy olcsó, mivel olcsó alapanyagokból készül.
A gázszilikát tégla nagyon könnyű és nagyon könnyű megmunkálni, ami lehetővé teszi a gyorsabb építési folyamatot.
A gázszilikát tégla jó hőszigetelő tulajdonságokkal rendelkezik, ami fontos előny a fenntartható építészetben. Az apró levegőüregek a szerkezetben hatékonyan csökkentik a hővezetést, így az épületek jobb hőszigetelést kapnak nem csak télen, hanem nyáron is.
A jó hőszigetelésen kívül kiváló hangszigetelő tulajdonságokkal is rendelkezik, valamint a tűzállósága is nagyon jó.
Gázszilikát hátrányai
A nyomószilárdsága nem túl jó, ezért adódtak szerkezeti hibák, repedések a gázszilikátból épült falaknál. A gázszilikát nagy vízfelvételre és páratartásra képes, viszont a nedvességet nehezen adja le, ezért a használatánál rendkívül fontos a vízszigetelése és a páraáteresztő vakolat használata.
Veszélyes a szilikát tégla?
A régi szilikát téglákat a vasgyártás és a bányászat melléktermékének (salak anyag) a felhasználásával készítették. A szilikát falak sugárzásáról terjednek mendemondák. Egyes esetekben előfordult, hogy radon sugárzást tudtak mérni, de a radon felezési ideje nagyon gyors, úgyhogy már nem okoz valós veszélyforrást.
A modern pórusbeton téglákat (Ytong) már más anyagokból készítik, így ezeknél fel sem merül a kérdés.
A gázszilikát téglából épült házak tartóssága felveszi a versenyt megfelelő kivitelezés esetén a kerámia téglából épült házakkal.
Szilikát ház szigetelése
A szilikát blokk hő és hangszigetelése nagyon jó, de a jelen kor követelményeinek már önmagában nem tud megfelelni, ezért mindenképp javasolt egy legalább 10cm-es EPS hőszigetelést rárakni. A 13cm-es hőszigeteléssel már a 2015 óta érvényes, legújabb energetikai követelménynek (0,24 W/m2K) is meg fog felelni a szilikát fal szigetelése.
Szilikát fal utólagos külső hőszigetelése esetén fokozottan érdemes odafigyelni arra, hogy belülről jól szellőző (nem vízzáró) festékkel legyen kifestve a ház.
Gázszilikát ház vásárlása
Ház vásárláskor érdemes körültekintően eljárni, ami még fokozottabban érvényes a gázszilikátból épült házak esetében. Egy jól megépített szilikát ház hosszú távon is jó befektetés lehet. Vásárlás előtt mindenképpen érdemes szakemberekkel megnézetni a házat.
Régebben épült szilikát házak esetén (és a vevő megnyugtatására) érdemes lehet sugárzás mérést végeztetni. Amire mindenképp szükség van, az egy statikus szakvélemény és egy építész véleménye (megfelelő vízzárás, penészesedés) a házról.
Ha esetleg Te is keresel új családi fészket és nem kifejezetten csak gázszilikát házban gondolkozol, akkor nézd meg az eladó házakat, vagy az eladó lakásokat a megveszLAK-on. Természetesen eladó nyaralókat és eladó telkeket is találsz, ha éppen arra van szükséged. Ha pedig eladásban is gondolkozol akkor magánszemélyként ingyenesen feladhatod az ingatlan hirdetésed akár 20 fotóval.