Ergonomikus otthoni iroda kialakítása gyógytornász szemmel
Az otthoni iroda ergonomikus kialakítása kulcsfontosságú, hiszen korántsem mindegy, hogy ott milyen körülmények várnak ránk. Kutatásokkal igazolták, hogy minél jobban érzi magát valaki a munkahelyén – ami jelen esetben nem a lakóhelyünktől távol, hanem otthon van –, annál hatékonyabban lesz képes elvégezni a feladatait. Az eredményesség növekedése könnyen megtapasztalható azzal, ha elkezdjük alkalmazni az ergonómia bevált módszerét.
Az ergonómia eredete, fogalma
Az ergonómia rendszerorientált tudományként a XX. században indult igazán fejlődésnek. Azt tanulmányozza, hogy milyen hatásokat fejt ki egymásra az ember és a munkakörnyezete. Az emberi tevékenység valamennyi területére kiterjed, figyelembe véve számos tényezőt legyen az kognitív, fizikai, szociális, szervezeti, környezeti.
Az ergonómus szakemberek úgy értékelik és tervezik meg a munkafeladatokat, az egyes munkaköröket, a használható munkaeszközöket, a környezetet, hogy azok kompatibilisek legyenek a munkavállalók szükségleteivel, korlátaival és képességeivel.
Az ergonómia egyszerre több alap- és szaktudományra is támaszkodik a pszichológiától kezdve az orvostudományon, biológián, neurológián, fiziológián, antropológián, akusztikán, optikán át még számtalan tudományágig.
Az ergonómia fő szakterületei
Az ergonómia tudománya nagyon összetett, három fő szakterülete van:
- kognitív ergonómia – a mentális folyamatokkal foglalkozik
- szervezeti ergonómia – feladata a szociotechnikai rendszerek optimalizálása (szervezeti felépítés, politika, kommunikáció, személyzeti erőforrás menedzsment, munkatervezés stb.)
- fizikai ergonómia – az ember fiziológiai, biomechanikai, anatómiai, antropometrikus jellemzőinek és a végzett fizikai tevékenységeknek a kapcsolatát vizsgálja
A következőkben a fizikai ergonómiával foglalkozunk részletesebben, ami vizsgálja és értékeli az egyes munkapozíciók, az anyagmozgatás, az ismétlődő mozdulatok szervezetre gyakorolt hatásait, a munkához kapcsolódó izom- és csontrendszeri rendellenességeket.
Javaslatokat tesz, és szabályokat ír elő a munkahely kivitelezésére, miközben szem előtt tartja a biztonságot és egészségmegőrzést.
Milyen veszélyei lehetnek az íróasztalnál végzett munkának?
Az irodai ülőmunkának egészségügyi szempontból számos kockázata van, ami összefügg a kevés mozgással, a számítógép mellett dolgozóknál az ismétlődő mozdulatokkal és a képernyős munkavégzés károsító hatásaival.
Amikor már órák óta kicsavarodva ülünk egy kényelmetlen irodai szék fogságában, bizony alig várjuk, hogy kiszabadulhassunk a szorongatott helyzetünkből. Az irodai és a képernyő előtt végzett munkának sok negatív hatása lehet:
- Megnő a mozgásszervi problémák kialakulásának esélye: kéz-, kar-, hát-, és nyakfájdalom léphet fel.
- Látásromlás alakulhat ki.
- A stressz és a mentális megterhelés miatt pszichés zavarok jöhetnek létre.
Mozgásszervi problémák
Ha valaki már hosszabb ideje dolgozik képernyő előtt, akkor egyre gyakrabban kénytelen szembesülni a kéz-, a kar- és a gerinc fájdalmával. A számítógépes munka ugyanis nagyon megterhelő tud lenni.
Gépelés során az ujjak és a kéz nagy igénybevételnek van kitéve - ujjaink óránként akár 15 000-17 000 leütést is végeznek, ami ismétlődő terhelésnek számít), ami kézbántalmak formájában jut kifejezésre. Kialakulhat íngyulladás, ínhüvelygyulladás, vagy kéztő alagút szindróma, de a nyáktömlő-gyulladás, a könyökízületi gyulladás, a zsibbadás, az izomfájdalmak is gyakoriak, ha pedig nem optimálisak a munkakörülmények ezek az elváltozások még hatványozottabban jelentkezhetnek. Gondokat okozhat a mozgáshiány is - az inaktivitás magas kockázati tényező a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásában.
Az ülőmunka következtében kóros izomtónus eloszlás alakul ki, emiatt görcsössé, feszültté válnak a nyaki izmok, gyengülhetnek a gerinc stabilitását szabályozó mély hátizmok. Az izomtónus-fokozódások a végtagok zsibbadásához, fájdalmához vezetnek, fejfájást, szédülést generálhatnak. A rossz testtartás csak még tovább ront a helyzeten: az előreeső vállak miatt megbomlik a gerinc fiziológiás görbületeinek egyensúlya - porckorongsérv is kialakulhat.
Mit tehetünk? Nagyon fontos a rendszeres mozgás, a fizikai aktivitás, ahogy a munka közben tartott pár perces szünetek beiktatása, amikor az íróasztal mögött átmozgatjuk a végtagjainkat. Már kialakult panaszok esetén sokat segíthet a különböző manuálterápiás módszerek alkalmazása, amelyek az egyensúly visszaállításával szüntetik meg a tüneteket.
A képernyő előtti munkavégzés szabályainak betartása fontos egészségünk megőrzése érdekében. Az otthoni irodának is meg kell, hogy felelnie azon ergonómiai előírásoknak (például a beszerzett bútorok, íróasztal, munkaszékek, világítási rendszer szempontjából), amelyek a biztonságos és egészséges munkakörülményeket garantálják. A saját érdekünk megteremteni ezen feltételeket.