Szilikát tégla
ELADÓ INGATLANOK
KIADÓ INGATLANOK
CSERE INGATLANOK
KÜLFÖLDI INGATLANOK
RÉSZLETES KERESÉS
INGATLAN HÍREK
HIRDETÉS FELADÁS
BELÉPÉS
REGISZTRÁCIÓ

Szilikát tégla

szilikát tégla
2023.08.21. hétfő
17899 megtekintés
17899

Az építőipar folyamatosan keresi az új és fejlett építőanyagokat, amelyek kombinálják az erőt, a könnyűséget és az energiahatékonyságot. Tényleg veszélyes a szilikát tégla? Mi a különbség a gázszilikát és a gázbeton között? Meg szabad venni szilikátból épült házat? Ezekre és sok más hasonló kérdésre kaphatsz választ ebből a cikkből.

hirdetés feladás ingyen
Eladnád az ingatlanod?
✅ Hirdess INGYEN egy gyors regisztráció után
📷 Akár 20 képet is feltölthetsz egy hirdetéshez ingyen
🔍 Évente közel 4 millió érdeklődő nézi a hirdetéseket
🏷️ Már több ezer magánhirdető adta el sikeresen az ingatlanát itt
💥 Tedd rá Te is az ELADVA pecsétet mielőbb!

Szilikát

A szilikátok szilikátiont tartalmazó vegyületek. A földkéreg anyagának durván 75%-át szilikátásványok (szilikát anion alapú ásványok) alkotják. Ezek az ásványok a szilícium és oxigén elemekből álló szilícium-dioxid (SiO2) struktúrában rendeződnek el, és a különböző változatok lehetővé teszik a különféle kövek, ásványok és anyagok kialakulását.

Gázszilikát

A vasgyártás és a bányászati termelés során keletkezett melléktermékeket széles körben alkalmazták építőanyagként vagy építőanyag adalékként. A gázszilikát főként Észak-Magyarországon volt divatos falazóelem.

A gázszilikát főként mészből vagy cementből és valamilyen adalékanyagból készül, amihez alumínium pasztát és vizet kevernek. Amikor az alumínium reakcióba lép a vízzel, hidrogéngáz képződik, aminek köszönhetően pórusok, üregek keletkeznek a betonban.

Gázszilikát tégla, gázbeton, vagy pórusbeton

A gázbeton a gázszilikát másik neve. A magyar gázbeton-gyárak termékei voltak a Mátra és a Borsod építőelemcsalád. A gyárak közül a leghíresebb a 1963-1998 között működő kazincbarcikai üzem volt, amely a helyi erőmű salakjából állított elő szürke színű gázbetont.

Ma már egyedül az 1985-ben létesült gyöngyösvisontai betongyár működik. Az üzem 1990 óta kizárólag homokalapú, fehér színű pórusbeton termékeket gyárt. Ezeket hívják gázbetonnak is, azonban nem azonosak a régi típusú gázszilikáttal. A hazai társadalomban rosszul csengő gázbeton helyett német mintára főként pórusbetonnak nevezik.

Jelenleg is nagy népszerűségnek örvendő Ytong is pórusbeton. Főbb alapanyagai a kvarchomok, a mész, a cement és a víz. Az Ytong gyártási folyamata az európai uniós irányelveknek megfelelően energiatakarékos, és környezetbarát.

Szilikát falazat

A szilikát falazat elsősorban családi házaknál, hétvégi nyaralóknál és kisebb társasházaknál volt népszerű választás, különösen az 1970-es és 1980-as években. A szilikát téglából készült falazat jó hő- és hangszigetelő képességgel bír, tűzálló, nem éghető, és környezetbarát is. Ugyanakkor fontos tudni, hogy ez az anyag hajlamos lehet a repedésekre és a nedvesség felvételére, ezért a megfelelő szigetelés és karbantartás elengedhetetlen.

Ha meglévő szilikát falazattal rendelkező ingatlanban élsz vagy ilyet szeretnél vásárolni, érdemes statikus vagy építész szakvéleményt kérni, különösen régi építésű házak esetén. Egy jól megépített és karbantartott szilikát falazat hosszú távon is megbízható szerkezetet nyújthat.

Szilikát tégla méretei

A szilikát tégla többféle méretben készült, de a legelterjedtebb változat az úgynevezett 30-as falazóblokk volt, amelynek szabványos mérete jellemzően 30 × 20 × 50 cm. Emellett léteznek kisebb méretű elemek is, például válaszfalakhoz vagy áthidalókhoz használt téglák, amelyek méretei 10–25 cm között változhatnak. Fontos tudni, hogy a szilikát tégla pontos méretezése nemcsak a falazat stabilitása, hanem a szigetelés és a vakolás szempontjából is jelentős.

Régebbi építésű ingatlanok esetén előfordulhat, hogy nem teljesen szabványos méretű szilikát téglákat használtak, ezért felújítás vagy bővítés előtt érdemes felmérni a meglévő szerkezetet. A bontott szilikát téglák mérete is eltérhet a gyártási szórás, a nedvességtartalom vagy az évek során bekövetkezett kopás miatt, így ezeknél külön figyelmet igényel a beépítés.

Régi szilikát tégla mérete

A régi szilikát téglák méretei gyakran eltérnek a mai szabványos falazóelemekétől. A leggyakrabban használt méret az 1970-es és 1980-as években a 30 × 20 × 50 cm-es szilikát tégla volt, de ennél kisebb és nagyobb méretek is előfordultak. Ezeket az elemeket gyakran egyedi igényekre gyártották, ezért a régi szilikát tégla mérete helyszíni felmérést igényelhet, különösen, ha bontott anyagokkal történik a felújítás vagy bővítés.

Érdemes figyelembe venni, hogy a régi szilikát téglák vastagabb fugákkal lettek falazva, illetve a gyártási pontatlanságok miatt egy-egy tégla mérete akár centiméteres eltéréseket is mutathat. Ez különösen fontos, ha modern téglákkal szeretnél kiegészítést vagy új nyílászárót beépíteni egy régi falszerkezetbe.

Gázszilikát előnyei

A gázszilikát nem véletlenül terjedt el. Az egyik legnagyobb előnye, hogy olcsó, mivel olcsó alapanyagokból készül.

A gázszilikát tégla nagyon könnyű és nagyon könnyű megmunkálni, ami lehetővé teszi a gyorsabb építési folyamatot.

A gázszilikát tégla jó hőszigetelő tulajdonságokkal rendelkezik, ami fontos előny a fenntartható építészetben. Az apró levegőüregek a szerkezetben hatékonyan csökkentik a hővezetést, így az épületek jobb hőszigetelést kapnak nem csak télen, hanem nyáron is.

A jó hőszigetelésen kívül kiváló hangszigetelő tulajdonságokkal is rendelkezik, valamint a tűzállósága is nagyon jó.

Gázszilikát hátrányai

A nyomószilárdsága nem túl jó, ezért adódtak szerkezeti hibák, repedések a gázszilikátból épült falaknál. A gázszilikát nagy vízfelvételre és páratartásra képes, viszont a nedvességet nehezen adja le, ezért a használatánál rendkívül fontos a vízszigetelése és a páraáteresztő vakolat használata.

Veszélyes a szilikát tégla?

A régi szilikát téglákat a vasgyártás és a bányászat melléktermékének (salak anyag) a felhasználásával készítették. A szilikát falak sugárzásáról terjednek mendemondák. Egyes esetekben előfordult, hogy radon sugárzást tudtak mérni, de a radon felezési ideje nagyon gyors, úgyhogy már nem okoz valós veszélyforrást.

A modern pórusbeton téglákat (Ytong) már más anyagokból készítik, így ezeknél fel sem merül a kérdés.

A gázszilikát téglából épült házak tartóssága felveszi a versenyt megfelelő kivitelezés esetén a kerámia téglából épült házakkal.

Szilikát ház szigetelése

A szilikát blokk hő és hangszigetelése nagyon jó, de a jelen kor követelményeinek már önmagában nem tud megfelelni, ezért mindenképp javasolt egy legalább 10cm-es EPS hőszigetelést rárakni. A 13cm-es hőszigeteléssel már a 2015 óta érvényes, legújabb energetikai követelménynek (0,24 W/m2K) is meg fog felelni a szilikát fal szigetelése.

Szilikát fal utólagos külső hőszigetelése esetén fokozottan érdemes odafigyelni arra, hogy belülről jól szellőző (nem vízzáró) festékkel legyen kifestve a ház.

Szilikát ház eladása

Ha szilikátból épült ház eladásán gondolkodsz, fontos, hogy reálisan lődd be az ingatlanod árát, mert az anyagszerkezet hatással lehet az érdeklődők döntésére. Ehhez hasznos segítség lehet a megveszLAK ingyenes ingatlan értékbecslés kalkulátora, amellyel néhány kattintással megbecsülheted az eladási árat és több százezres ingatlan adatbázis alapján határozza meg az ingatlanod várható piaci értékét. Ha pedig eldöntötted, hogy piacra lépsz, akkor magánszemélyként ingyenesen feladhatod az ingatlan hirdetésedet a megveszLAK-on, akár 20 fotóval!

Gázszilikát ház vásárlása

Ház vásárláskor érdemes körültekintően eljárni, ami még fokozottabban érvényes a gázszilikátból épült házak esetében. Egy jól megépített szilikát ház hosszú távon is jó befektetés lehet. Vásárlás előtt mindenképpen érdemes szakemberekkel megnézetni a házat.

Régebben épült szilikát házak esetén (és a vevő megnyugtatására) érdemes lehet sugárzás mérést végeztetni. Amire mindenképp szükség van, az egy statikus szakvélemény és egy építész véleménye (megfelelő vízzárás, penészesedés) a házról.

Ha esetleg Te is keresel új családi fészket és nem kifejezetten csak gázszilikát házban gondolkozol, akkor nézd meg az eladó házakat, vagy az eladó lakásokat a megveszLAK-on. Természetesen eladó nyaralókat és eladó telkeket is találsz, ha éppen arra van szükséged. Ha pedig eladásban is gondolkozol akkor magánszemélyként ingyenesen feladhatod az ingatlan hirdetésed akár 20 fotóval.

hirdetés feladás ingyen
Eladnád az ingatlanod?
✅ Hirdess INGYEN (gyors regisztráció)
📷 Akár 20 képet is feltölthetsz ingyen
🔍 Évente közel 4 millió ingatlankereső
🏷️ Már több ezer magánhirdető sikerrel járt
💥 Szerezz Te is ELADVA pecsétet mielőbb

Legnézettebb blogcikkek:

Nézd meg Cristiano Ronaldo első szaúdi otthonát
2023.01.08. vasárnap
58885 megtekintés
58885
Pár napja jelentették be, hogy a Manchester Unitedtől elküldött Cristiano Ronaldo a Közel-Keleten, a szaúd-arábiai Al-Nassr csapatában folytatja pályafutását. A portugál válogatott klasszisa évi 177 millió fontot fog keresni és 2,5 évre szerződött le. A dailymail megszerezte az első lakásának a képeit.
Végre elkelt Magyarország tavalyi 2. leggazdagabb emberének kastélya
2021.09.02. csütörtök
22498 megtekintés
22498
Gattyán György a Docler cégcsoport tulajdonosa 3,5 éve próbálja értékesíteni a Beverly Hills-i kastélyát és most végre, ha jelentősen nyomottabb áron is, de vevőre talált. Gattyán György 2020-ban még a 2. leggazdagabb volt 280 milliárd forintos vagyonával, de idén már a 8. helyre csúszott vissza 245,6 milliárdos vagyonával. Ez az eladás most újra feljebb röpítheti a listán.
7 szuper tipp figyelemfelkeltő ingatlanhirdetés szöveg íráshoz
2020.02.16. vasárnap
21467 megtekintés
21467
Szeretnéd mielőbb eladni az ingatlanod? A sikeres értékesítés egyik fontos eleme a jól megírt ingatlanhirdetési szöveg, hogy a nézelődők figyelmét fel tudd kelteni.Persze ez nem annyira könnyű feladat, de azért nem kell írói vénával rendelkezni hozzá. Sokan úgy gondolják, hogy elég pár szóban jellemezni az ingatlant, ami a méretre, árra és elhelyezkedésre vonatkozik és már dőlni is fognak a vevő j...
Szilikát tégla
2023.08.21. hétfő
17899 megtekintés
17899
Az építőipar folyamatosan keresi az új és fejlett építőanyagokat, amelyek kombinálják az erőt, a könnyűséget és az energiahatékonyságot. Tényleg veszélyes a szilikát tégla? Mi a különbség a gázszilikát és a gázbeton között? Meg szabad venni szilikátból épült házat? Ezekre és sok más hasonló kérdésre kaphatsz választ ebből a cikkből.
Mobilház, konténerház, könnyűszerkezetes ház, készház, rönkház, 3D nyomtatott ház
2021.10.26. kedd
12540 megtekintés
12540
Szerte a világban mindenhol hódítanak az egyszerűbben és gyorsabban felépíthető ingatlan megoldások, melyek rendszerint gazdaságosabb megoldást jelentenek az otthon kialakítására. A hagyományos tégla építési mód mellett egyre több technológiából választhatnak az ingatlanra vágyók. Ebből a cikkből megtudhatod a legfontosabb infókat a hagyományos téglaépítéstől eltérő technológiával épített házakról...
Mit kell tudni, ha Kádár-kockát vennél
2023.08.30. szerda
10819 megtekintés
10819
A szocialista családi házépítés két nagy korszakra tagolható: a háború után, egészen az 1970-es évek végéig tartó időszak a „Kádár-kockának” csúfolt kockaházak kora, majd az 1980-as és 90-es évek az óriásházak kora. Ebben a cikkben a Kádár-kocka történetén, szerkezetén és alaprajzán kívül mutatunk egy példát arra is, hogy hogyan lehet egy Kádár-kockából luxusházat varázsolni.
© megveszLAK.hu - Az egyszerűen jó ingatlan hirdetési oldal