Haszonélvezeti jog

Haszonélvezeti jog
2023.09.13. szerda
1467 megtekintés
1467
hirdetés feladás ingyen
Szeretnéd gyorsan eladni az ingatlanod?
📷 Hirdess INGYEN akár 20 fotóval
🔍 Évente 4 millió érdeklődő
🏷️ Már több százezer sikeres eladás volt itt
🚀 Egyszerű, gyors hirdetésfeladás

Az ingatlanok haszonélvezeti joga olyan jogi eszköz, amelyet sokan nem ismernek, pedig rendkívül hasznos lehetőséget kínál, de lehetnek buktatói is. Ebben a cikkben igyekszünk átfogó képet adni a haszonélvezeti jogról. Megtudhatod többek közt azt, hogy hogyan kell számolni a haszonélvezet értékét, eladható-e az ingatlan, örökölhető-e, vagy átruházható-e a haszonélvezeti jog.

Mi az a haszonélvezeti jog

A haszonélvezeti jog a személyes szolgalmak egy fajtája, olyan jogviszony, melynél fogva a haszonélvezet jogosultja, a haszonélvező a más tulajdonában álló ingatlant birtokolhatja, használhatja és hasznait szedheti, de a jogviszony megszűnése után az ingatlan a tulajdonos teljes tulajdonába kerül.

Haszonélvező

A haszonélvezeti jog személyes jellege miatt a haszonélvezet mindig egy név szerint meghatározott személy javára szól, ehhez a személyhez van kötve. Korlátlan vagy örök időkre haszonélvezet nem létesíthető, az csak meghatározott időre, de legfeljebb a haszonélvező élete végéig állhat fenn.

Haszonélvezeti jog értéke

A haszonélvezeti jog értékének kiszámításáról az 1990. évi XCIII. illetéktörvény 72. §-a rendelkezik, ám jó tudni, hogy ez csupán iránymutató, amelytől megegyezés szerint el lehet térni.

A számítás kiindulási alapja a vagyoni értékű jog egy évi értéke, ami egyenlő a vagyoni értékű joggal terhelt ingatlan (terhekkel nem csökkentett) forgalmi értékének egyhuszad részével. Kiszámítása nagyon egyszerű. Az ingatlan piaci értékét kell megszorozni 0,05-el. Például egy 20 milliós piaci értékű ingatlan esetében a haszonélvezeti jog egyévi értéke 1 millió forint.

A haszonélvezeti jog értékének a kiszámításához az egyévi értéket kell megszorozni a haszonélvezet hosszának az éveivel, melyről a törvény rendelkezései az irányadóak.

A határozott időre szóló haszonélvezeti jog értéke főszabály szerint az egyévi érték és az évek szorzata, vagyis, hogy hány évre alapították a haszonélvezeti jogot. Ez az érték azonban nem haladhatja meg az egyévi érték hússzorosát. A fenti példából kiindulva, ha 30 évre jegyzik be a haszonélvezeti jogot, akkor 1 millió * 20, vagyis 20 millió lesz a haszonélvezeti jog értéke.

A bizonytalan időre terjedő vagyoni értékű jog esetében a haszonélvezeti jog értéke az egy évi érték ötszöröse.

Holtig tartó haszonélvezeti jog értéke

Ha a vagyoni értékű jog valamely személy életének, vagy özvegységének idejére terjed, annak értékét a haszonélvező életkorához képest a következő módon kell megállapítani. Amennyiben a haszonélvező:

  • 25 évesnél fiatalabb, az egyévi érték 10-szerese,
  • 25-50 éves, az egyévi érték 8-szorosa,
  • 51-65 éves, az egyévi érték 6-szorosa,
  • 65 évnél idősebb, az egyévi érték 4-szerese.

A fenti példából kiindulva, ha az egyévi érték 1 millió forint és a haszonélvező 55 éves, akkor a haszonélvezeti jog értéke 1 millió * 6, vagyis 6 millió forint lesz.

Haszonélvezeti jog értéke több haszonélvező esetében

Gyakorlati eset, amikor a szülők úgy vásárolnak lakást a gyerekük számára, hogy saját maguknak haszonélvezetet alapítanak rajta. Ebben az esetben a haszonélvezeti jog értéke

  • amennyiben a korábban elhunyt személy halálával szűnik meg, akkor a legidősebb,
  • ha pedig a később elhunytéval, akkor a legfiatalabb életkorát kell alapul venni az érték megállapításánál

A fenti példából kiindulva, ha az egyévi érték 1 millió forint, az apa 53 éves, az anya 49 éves és a haszonélvezet a később elhunytéval szűnik meg, akkor a haszonélvezeti jog értéke 1 millió * 8, vagyis 8 millió forint lesz.

Haszonélvezeti jog törlése

A haszonélvezeti jog törléséhez nem elegendő a szerződés lejárta (pl. a haszonélvező halála). A törlést az ingatlan nyilvántartásban is kezdeményezni kell. A törlést legtöbbször a tulajdonos szokta kezdeményezni például egy halotti anyakönyvi kivonat, vagy egy a haszonélvezeti jog megszűnését igazoló közokirat birtokában.

Haszonélvezeti jog megváltása

A haszonélvezeti jog nem képezheti adásvétel tárgyát, ugyanakkor megváltható az egyévi értékből és az időtartamból kalkulált összeggel, vagyis a haszonélvezeti jog értékével. Vannak olyan speciális esetek, ilyen például az özvegyi jog által keletkeztetett haszonélvezet, ami csak akkor váltható meg, ha azt a haszonélvező, vagyis az özvegy kifejezetten kéri.

Haszonélvezeti jog öröklése

Nézzük a haszonélvezeti jog öröklését egy példán keresztül. Adott egy ház, amiben egy házaspár él. Az ingatlan a férfi gyerekének a tulajdonában van és a férfi nevére haszonélvezeti jog van bejegyezve. Mi történik, ha a férfi meghal? A felesége örökölni fogja a haszonélvezeti jogot? A válasz egyértelműen nem. A haszonélvezeti jog személyhez kötött és nem örökölhető, így a feleség ingatlanhoz kapcsolódó jogai megszűnnek és egyéb megállapodás esetén el kell hagyja az ingatlant.

Haszonélvezeti jog átruházása

A haszonélvezeti jog személyes jellege miatt a haszonélvezet mindig egy név szerint meghatározott személy javára szól, így azt közvetlenül átruházni nem lehet. Amennyiben a haszonélvező szeretné átruházni a haszonélvezeti jogot, akkor az úgy történhet, hogy a tulajdonos beleegyezésével a haszonélvező haszonélvezeti jogát törlik és egy új haszonélvezeti jogot jegyeznek be a másik haszonélvező nevére.

Haszonélvezeti jog megtámadása

Ahogyan a vagyoni jogok általában, úgy a haszonélvezeti jog is vitatható és megtámadható, ha például a haszonélvező nem fizeti az ingatlan fenntartásának költségeit, vagy szándékosan kárt okoz az ingatlanban, vagy ha a haszonélvező szeretné pénzre váltani a haszonélvezetet.

Haszonélvezeti joggal terhelt ingatlan eladása

Gyakran találkozhatunk olyan ingatlannal, amelyet haszonélvezeti jog terhel. Meg szabad venni az ilyet? Megvehető egyáltalán?

Főszabály szerint akkor is fennmarad a haszonélvezeti jog, ha a tulajdonos az ingatlant eladja. A haszonélvezetet az eladás nem módosítja és a haszonélvezőnek sem kell aláírnia (és beleegyeznie) az adásvételi szerződést. Az eladás során azonban a forgalmi értéket csökkentik a haszonélvezet értékével. Például, ha van egy 100 milliós ingatlan, aminek van egy 25 év alatti haszonélvezője, akkor csak 50 millióért lehet eladni (haszonélvezet értéke: 100 millió * 0,05 * 10 év)

Arra is van lehetőség, hogy az ingatlan eladásával egyidejűleg a haszonélvezeti jog megszüntetésre kerüljön. Ehhez azonban szükséges a haszonélvező hozzájárulása és az adásvételi szerződést is alá kell írnia. Ebben az esetben abszolút nincs hatással az eladási árra a haszonélvezeti jog, hiszen a haszonélvező lemond jogairól.

A haszonélvező kirakhatja a tulajdonost?

A válasz egyértelműen igen. A haszonélvezeti jognak éppen az a lényege, hogy valaki a más tulajdonában lévő dolgot birtokolhatja, használhatja és hasznait szedheti. A tulajdonos csak a haszonélvező engedélyével lakhat az ingatlanban, illetve akkor, ha a haszonélvező elköltözik az ingatlanból és így nem gyakorolja a haszonélvezeti jogot (de ezzel a haszonélvezeti jog nem szűnik meg).

Konklúzió

A haszonélvezeti jog egy jó lehetőség, amitől nem kell félni, csak a szabályokkal érdemes tisztában lenni.

Ha esetleg Te is keresel új családi fészket, akkor nézd meg az eladó házakat, vagy az eladó lakásokat a megveszLAK-on. Természetesen eladó nyaralókat és eladó telkeket is találsz, ha éppen arra van szükséged. Egyik legnépszerűbb oldal a megveszLAK-on az eladó budapesti lakásokat listázó oldal. Ha pedig eladásban is gondolkozol akkor magánszemélyként ingyenesen feladhatod az ingatlan hirdetésed akár 20 fotóval.



Vissza a blogra


Legnézettebb blogcikkek:

Nézd meg Cristiano Ronaldo első szaúdi otthonát
2023.01.08. vasárnap
59110 megtekintés
59110
Pár napja jelentették be, hogy a Manchester Unitedtől elküldött Cristiano Ronaldo a Közel-Keleten, a szaúd-arábiai Al-Nassr csapatában folytatja pályafutását. A portugál válogatott klasszisa évi 177 millió fontot fog keresni és 2,5 évre szerződött le. A dailymail megszerezte az első lakásának a képeit.
Végre elkelt Magyarország tavalyi 2. leggazdagabb emberének kastélya
2021.09.02. csütörtök
22686 megtekintés
22686
Gattyán György a Docler cégcsoport tulajdonosa 3,5 éve próbálja értékesíteni a Beverly Hills-i kastélyát és most végre, ha jelentősen nyomottabb áron is, de vevőre talált. Gattyán György 2020-ban még a 2. leggazdagabb volt 280 milliárd forintos vagyonával, de idén már a 8. helyre csúszott vissza 245,6 milliárdos vagyonával. Ez az eladás most újra feljebb röpítheti a listán.
4 ingatlan hirdetés szöveg minta és 7 tipp, amivel kitűnsz a tömegből
2020.02.16. vasárnap
22078 megtekintés
22078
Szeretnéd mielőbb eladni az ingatlanod? A sikeres értékesítés egyik fontos eleme a jól megírt ingatlanhirdetési szöveg, hogy a nézelődők figyelmét fel tudd kelteni.Persze ez nem annyira könnyű feladat, de azért nem kell írói vénával rendelkezni hozzá. Sokan úgy gondolják, hogy elég pár szóban jellemezni az ingatlant, ami a méretre, árra és elhelyezkedésre vonatkozik és már dőlni is fognak a vevő j...
Szilikát tégla
2023.08.21. hétfő
19831 megtekintés
19831
Az építőipar folyamatosan keresi az új és fejlett építőanyagokat, amelyek kombinálják az erőt, a könnyűséget és az energiahatékonyságot. Tényleg veszélyes a szilikát tégla? Mi a különbség a gázszilikát és a gázbeton között? Meg szabad venni szilikátból épült házat? Ezekre és sok más hasonló kérdésre kaphatsz választ ebből a cikkből.
Mobilház, konténerház, könnyűszerkezetes ház, készház, rönkház, 3D nyomtatott ház
2021.10.26. kedd
13263 megtekintés
13263
Szerte a világban mindenhol hódítanak az egyszerűbben és gyorsabban felépíthető ingatlan megoldások, melyek rendszerint gazdaságosabb megoldást jelentenek az otthon kialakítására. A hagyományos tégla építési mód mellett egyre több technológiából választhatnak az ingatlanra vágyók. Ebből a cikkből megtudhatod a legfontosabb infókat a hagyományos téglaépítéstől eltérő technológiával épített házakról...
Mit kell tudni, ha Kádár-kockát vennél
2023.08.30. szerda
12156 megtekintés
12156
A szocialista családi házépítés két nagy korszakra tagolható: a háború után, egészen az 1970-es évek végéig tartó időszak a „Kádár-kockának” csúfolt kockaházak kora, majd az 1980-as és 90-es évek az óriásházak kora. Ebben a cikkben a Kádár-kocka történetén, szerkezetén és alaprajzán kívül mutatunk egy példát arra is, hogy hogyan lehet egy Kádár-kockából luxusházat varázsolni.
© megveszLAK.hu
Az egyszerűen jó ingatlan hirdetési oldal

loading