Így ne legyen szívás, ha szobát bérelsz
A mai tapasztalatok azt mutatják, hogy egyre nehezebb megbízható és jól működő albérletet találni, és ez alól a szobák sem kivételek. Rengeteg olyan kérdés van, ami csak később jut az eszünkbe, általában akkor, amikor megtörtént a baj. Hiszen ki gondolja, hogy egy év múlva tönkremegy a mosógép? Lehet olyan, hogy a főbérlő egy hetet ad a költözésre? Vagy mi lesz akkor, ha nem sikerül időben kifizetni a bérleti díjat? Nézzük!
Kiadó szoba Budapesten is akad, azonban nem szabad azonnal rábólintani valamire. A Global Best Property Zrt. szerint első lépésként mindig nézzük meg, hogy milyen a lakás. Kérdezzünk rá a parkolási lehetőségre, a padlásra, néha még a postaládát is érdemes leellenőrizni. Ha a környékkel minden stimmel, akkor jöhet a tulajdoni lap. Igen, ez elsőre ijesztően hangzik, de ha a tulaj felteheti a kérdéseit, akkor a bérlőnek is van joga válogatni.
Ellenőrizzünk mindent
Nem mindenki szokta elkérni a tulaj iratait, de az a legjobb, ha megbizonyosodsz róla, hogy tényleg ő a lakás tulajdonosa. Amennyiben nem akarja megmutatni az adatait, kezdhetünk kételkedni. Ha mégis sikerül dűlőre jutni, és tetszik a lakás, akkor mindig össze kell írni a berendezési eszközöket és azoknak az állapotát. Nem egyszer volt olyan, hogy kiköltözésnél a tulaj elkezdte felsorolni, hogy miket vittek el a lakásból, amikor eredetileg nem is voltak ilyen eszközei, de persze olyanról is tudni, amikor a bérlő vitte magával a hűtőt és a mosógépet, majd azt mondta, hogy az övé volt. Mindenki nyugodtabban alszik, ha leírjátok pontosan.
Amikor azt halljuk, hogy X Ft rezsi, akkor vagy megkönnyebbülünk, vagy kétségbe esünk. Az a legjobb, ha mindig pontosítunk, hiszen a rezsi rengeteg dolgot magában foglalhat. Kell fizetni közös költséget? Benne van a víz a közös költségben vagy külön kell fizetni? Mennyi szokott lenni a villanyszámla? Ennél a lépésnél beszélgethetünk a lakásbiztosításról, aminek a létezése mindig jó érzéssel tölti el az embert.
Ha döntöttünk…
Akkor jöhet a szerződés!
Ennél a pontnál sokan elvéreznek, mert azt hiszik, hogy a szóbeli megállapodásnak ugyanolyan értéke van, mint a hivatalos papíroknak. A tulajdonosnak érdemes közjegyzőhöz mennie, így egy esetleges gondnál sokkal könnyebben intézkedhet. A szerződésnek mindig tartalmazni kell, hogy milyen időszakra szól, a kaució összegét, a felmondási időt, a bérleti díjat, a rezsit, valamint azt is jó beleírni, hogy távozáskor kinek kell kifestenie a lakást.
Az adózás mindig a tulajdonost érinti, úgyhogy bérlőként ezzel nem kell foglalkoznunk.
Ha a távozás mellett döntünk, akkor illik olyan állapotban átadni a lakást, amilyenben kaptuk. Ha működött a mosógép, akkor működjön, ha nem volt lyuk a falon, akkor most se legyen. Persze mindig vannak kivételek, mivel a régi mosógép bármikor tönkremehet, vagy a falon is keletkezhetnek hibák a magas páratartalom miatt. Magyarán: a berendezések karbantartása a bérlő dolga, a csere azonban a bérbeadóé (ha nem állapodtak meg másképp). Ha pedig a tulaj szeretné ellenőrizni a lakása állapotát, akkor csak évente egyszer teheti meg!