A legújabb trend a készház építés
Szerencsére ma már egyre többen vágnak bele a készházak építésébe, ami leginkább annak köszönhető, hogy összehasonlítva a hagyományos téglaépítésű házakkal számos előnyt tapasztalhatunk. Ezek egy része már az építkezés során is jól kirajzolódhat, míg más pozitív jellemzői a kulcsrakész ház átvételét követően észlelhetők igazán. Emiatt ma már kijelenthető, hogy az építőiparban a legújabb trend a készház építés lett, az alábbiakból pedig az is kiderülhet miért.
Mi az a készház?
A készház külső valamint a belső válaszfalai és a tetőelemek is egy darabban készülnek el egy gyárban. Általában külső-belső hőszigeteléssel, beszerelt nyílászárókkal, villanyszerelésre és gépészeti munkákra előkészítve.
Maga az összeszerelés hasonlít a régimódi paneles építkezésre: az elemeket speciális járművel a helyszínre szállítják, daruval a helyükre emelik. Annyiban viszont különbözik a paneltől, hogy a készháznak nincsenek méret- és formakötöttségei. Készház nem csak favázzal készülhet. Rendelhető habbetonból, fémből és már keretbe foglalt téglaelemekből is.
Készház, vagy hagyományos tégla ház?
A készházak a hagyományos, falazott családi házakkal teljesen egyenrangúak, falvastagságuk 20-55 cm között változhat a megrendelő igényei szerint. A különbség gyakorlatilag annyira észrevehetetlen, hogy egy laikus szemlélő először észre sem veszi, hogy nem téglaépületben van.
Gyakori tévhit, hogy a készház kevésbé stabil, mint a hagyományos, téglából készült verziók. Ezt cáfolandó a hazainál zordabb időjárású országokban is évtizedekig őrzik állagukat a készházak. Azt viszont mindenképp érdemes tudni kell, hogy az európai készházaknak nem sok köze van az Észak-Amerikában elterjedt könnyűszerkezetes technológiához.
Készházak élettartama
A készházak fal- és tetőszerkezetére általánosan 30 év garanciát adnak, a beépített anyagokra pedig az egyes gyártók által adott időtartam vonatkozik, ez a nyílászáróknál rendszerint 5-7 éves időintervallumot jelent. A belső kialakításakor minden olyan anyag, esztétikai és belsőépítészeti elképzelés megvalósítható, ami a falazott kivitelű épületben.
A készházak falai jól terhelhetők kiválóan rögzíthetők. A belső tér kialakításánál alkalmazott gipszkarton vagy gipszrost lemezek ráadásul a téglafallal szemben számos praktikus, a komfortérzetet javító tulajdonsággal bírnak.
Sokakban felmerülhet, hogy lakberendezés során esetleg problémát jelenthet a gipszkarton, vagy rost lemez összetétele. A modern technológiának hála azonban minden gond nélkül szerelhetünk fel akár nehezebb dekorációs tárgyakat is, mint a hagyományos téglafalak esetében.
Készházak előnyei
A készházak építése egyes országokban annyira elterjedt, hogy a felmérések szerint már több készház épül, mint amennyit a hagyományos és egyéb technológiával építenek. Ennek oka, hogy a készház előnyei minden téren megtapasztalhatók, de az alábbiakban összegyűjtöttük őket, pontokba szedve:
Gyors kivitelezés
A készházak előre legyártott elemei a helyszínen szinte csak szerelési munkát jelentenek, ezáltal nagymértékben gyorsítható segítségükkel az építési munka is. Emiatt pedig a munkadíj is kevesebb, mint egy hagyományos építés során.
Energia hatékony fal, tető és födémszerkezet
Egy modern készház 30 cm-es falvastagság esetén összehasonlítva egy modern téglafallal több mint 200%-kal jobban szigetel, ezáltal kisebb a hőveszteség is.
Időjárástól független építés
Mivel előre készített, magas minőségi követelményeknek megfelelő, műszárított alapanyagokból gyártják a ház paneljeit, amik a helyszínen kerülnek összeszerelésre pár nap alatt. Ennek köszönhetően az összeállításuk, építésük nem függ annyira az időjárási körülményektől.
Nagyobb hasznos terület
Egy készház akár 10%-kal nagyobb belső teret is adhat a tulajdonosának, mint egy téglaház. Ennek oka, hogy azonos szigetelési érték kialakítása esetén a készházak falvastagsága sokkal kisebb, mint egy hagyományos téglaépítésű társáé.
Anti-allergén kialakítás
A készházakban nincsenek allergén anyagok, a gipsz melyet falburkolásra használnak természetes anyag. A falakban lévő kőzetgyapot és üveggyapot pedig nem juthat be a lakótérbe. Emellett a készház konstrukciók száraz technológiával épülnek, ezért nem maradhat víz a falakban, mely a későbbiekben penészesedést okozhatna.
Környezetbarát
A hagyományos építkezés során rengeteg sitt és egyéb hulladék keletkezik, a készházak esetében azonban jóval kevesebb a hulladék és a kárba veszett anyag, építési törmelék pedig egyáltalán nincs is.
Kártevők elleni védelem
A készházak falpaneljei szárított, hossztoldott, felületkezelt faanyagból készülnek. A speciális gomba- és rovar elleni anyagokkal, állagerősítő anyagokkal kezelt fa a rágcsálók számára pedig kifejezetten taszító lehet, így nem kell félnünk a kártevők otthonunkba költözésétől sem.
Összegezve:
A készházak tehát érthető módon egyre inkább népszerűbbek lesznek hazánkban is, ami nem meglepő, köszönhetően a számos előnynek, amit fentebb is részleteztünk. Ezért ha valaki eddig ódzkodott volna egy ilyen jellegű beruházástól, azt remélhetőleg már sikerült meggyőzni az ellenkezőjéről. Ha szeretnél még olvasni a készházakról, akkor itt találsz még több cikket: keszhaz-epites.hu