Klíma a lakásba: megéri?
Az egyre forróbb hazai nyarak egyre több ingatlantulajdonost késztetnek arra, hogy klímaberendezést szereltessenek be. A légkondícionáló berendezés beszereltetése nem csak a komfortot növeli, de mindenképp értéknövelő tényező, mint a napelem és a hőszigetelés és jó eséllyel megtérül a beruházás, mivel érvényesíthető az eladási árban a légkondicionálóhoz kötődő kiadás.
A nyári nagy melegben az érdeklődők számában is észrevehetőbb, ha a hirdetett ingatlan adatlapján fel van tüntetve a klíma. Ha már hirdeted a lakásod, akkor mindenképp állítsd be ezt az extrát az adatlapon. Ha pedig kifejezetten eladó, vagy kiadó légkondícionált házat, vagy lakást keresel, akkor ezt immár a megveszlakon is könnyen megteheted.
Gondolj csak bele, mikor a potenciális vevők nyáron megnézik az eladó lakásod, az első benyomásuk az lesz, hogy a hőségből belépve milyen az idő odabent. Senki nem fog egy szaunához hasonlító lakást választani, így a klíma telepítése lassan elengedhetetlen.
Egy klímaberendezés beszerzése és beszerelése néhány százezer forintból megoldható. A légkondicionáló pedig jelentősen javíthatja egy-egy ingatlan felszereltségét, ezért a klimatizált lakásokért akár 1-2 millió forinttal többet is el lehet kérni. Az áremelkedésben észrevehető, hogy a légkondícionált ingatlanok ára kicsit jobban emelkedett az utóbbi években, mint a nem klimatizáltaké. Ennek nem csak a klíma az oka, hanem sokszor a klíma beszerelése együtt jár egy felújítással is.
Klímaberendezés választása, avagy alapvető információk a klímákról
A klímaberendezések az utóbbi években rendkívül elterjedtek. Igazán kellemes felfrissülést hozhatnak otthonunkba a tikkasztó nyári napokon. Sok rossz tapasztalat is fűződik hozzájuk, azonban ezek főleg a régi típusok fejletlenségéből adódtak. Nézzük meg, hogy mit érdemes tudni róluk és milyen fejlődésen mentek keresztül.
Inverteres klíma vs. "hagyományos on-off" klímák
"Hagyományos on-off" klímák
Sokunkban a klímákkal kapcsolatban még a régi "on-off" klímák kellemetlenségei élnek. Működése egyszerű volt. Bekapcsol, majd minél előbb lehűti a szobát, utána kikapcsol. Ennek a teljesítmény és a használat szempontjából is hátrányos hatásai vannak. Sokat fogyasztanak, mert mindig maximum hatásfokon működnek. Hideg levegőt fújnak, aminek nem jó a közelében tartózkodni.
Ma már nem lehet vásárolni ilyen készülékeket, csak az inverterrel ellátott modernebb légkondícionálókat.
Inverteres klímák
Az inverteres klímák valamivel drágábbak, de hatékonyabbak, így kevesebbet fogyasztanak és számos kényelmi funkcióval vannak ellátva. Működésük lényege, hogy az inverter szabályozza a működést és egy optimális szinten tartja a működést. Nem kapcsol le teljesen és nem működik maximum fokozaton, de tartja a megadott hőmérsékletet.
A beltéri és kültéri egységnek köszönhetően halkabb a működése, mert a zajosabb alkatrészek a kültéri egységben kaptak helyet.
Nagy előnye, hogy fűtésre is lehet használni, amit szintén gazdaságosan tud elvégezni. Ezáltal nincsenek nagy energia löketek, amik gyorsan lehűtik a szobát.
Klíma típusok
A klímaberendezéseknek több típusa is létezik, attól függően, hogy hol és hogyan akarjuk használni. Röviden bemutatjuk őket, hogy könnyebb legyen választani közöttük.
Oldalfali klíma
Az oldalfali klíma az egyik legnépszerűbb klíma fajta. Ideális szobák, irodák hűtésére, de akár fűtésére is. Egészen kis teljesítményű készülékek is kaphatóak, tehát mindenki megtalálja a megfelelő méretű berendezést.
Nevéből adódóan a helység valamelyik falára kell elhelyezni, amivel kapcsolatban több szempontra is érdemes figyelni:
- Az egész szobát képes legyen egyenletesen hűteni, fűteni.
- A légáramlat zavaró lehet, ha kanapé, étkezőasztal vagy fotel fölé helyezzük.
- Ne rontsa a szoba kinézetét!
- Ne legyen túl messze a beltéri egység a kültéri egységtől.
Mobil klíma
A mobil klímák vitathatatlan előnye a rugalmasság. Bárhol könnyen használhatjuk, magunkkal vihetjük. Nem kell szakember az üzembehelyzéshez.
Hátránya a magasabb zajszint és a gyengébb hatásfok. Valamint kevesebb kényelmi funkcióval vannak ellátva, mint az oldalfali típusok.
Olyan helyen érdemes telepíteni, ahol nem lehet vagy nem érdemes oldalfali klímát használni.
Parapet klíma
A parapet klímákat az oldalfali klímákhoz hasonlóan fel lehet szerelni falra vagy akár mennyezetre is. Előnye a nagyobb teljesítmény és a függőleges vagy vízszintes elhelyezhetőség.
Nagyobb irodák, éttermek számára is ideális választás a nagyobb teljesítmény és sokoldalú használata miatt.
Hátránya, hogy kevesebb kényelmi funkcióval rendelkeznek és az áruk is magasabb.
Légcsatornázható klíma
A légcsatornázható klímáknak rendkívül sok változata van. A felhasználási helytől és szükséglettől függ a kialakítása. Egy-két szobától kezdve nagyobb létesítményekig bárhol lehet használni.
Előnye, hogy megfelelő telepítés esetén szinte hangtalan működés érhető el. Egy beltéri egységgel több elvezetőn keresztül több helység klimatizálása megoldható. Természetesen fűtésre is ideális.
Hátránya, hogy már a tervezés során ki kell alakítani a légcsatornákat. Magasabb ára van és bonyolultabb az oldalfali klímákhoz képest.
Kazettás klíma
Az álmennyezettel rendelkező helységek klimatizálására alkalmas. Irodák, éttermek, bolthelységek, de akár magas mennyezettel rendelkező lakások, családi házak számára is alkalmas. Az álmennyezetbe szerelhető beltéri és kültéri egységből áll.
Összegezve
Mindegyik klíma fajta más és más célra felel meg. Mérlegelni és tervezni kell, hogy milyen igényeket, elvárásokat kell teljesítenie. Fontos a megfelelő teljesítmény kiválasztása, a méretezés, hogy a lehető legjobb hatásfokon működjön.
Még több hasznos információt találsz klíma vásárlással kapcsolatban a klimavalasztas.hu weboldalon.
Ha tudtam segíteni Neked, vagy tetszett a cikk, akkor támogasd egy megosztással, hogy másnak is segíthessek. Ha megosztod a weboldaladon a cikk linkjét, azt külön köszönöm.