Lakásfelújítási támogatás
A Magyar Közlönyben megjelentek a részletek a 2021 január 1-étől igényelhető lakásfelújítási támogatásról, így most már pontosan lehet tudni, hogy ki, mire és milyen feltételekkel igényelheti az otthonfelújítási támogatást. Érdemes előre tájékozódni, mert a támogatást utólag fizeti ki az államkincstár és így könnyen mellé lehet nyúlni. Lássuk részletesen, hogy mit kell tudni a támogatásról.
Lakásfelújítási támogatás összege
Maximum 3 millió forint vissza nem térítendő támogatás lesz elérhető a családoknak 2021 január 1-étől. Mivel a támogatás a teljes költség maximum 50%-a lehet, ahhoz hogy a 3 milliót megkapjuk, 6 millió forint elköltését kell igazolni. Fontos megemlíteni, hogy költözés esetén a kapott összeget nem kell visszatéríteni.
Mikortól lehet igényelni a támogatást?
A támogatási program 2021 január 1-én indul, és csak a 2021. január 1-jét követően elindult felújításoknál lehet élni a támogatás lehetőségével. A támogatást legkésőbb 2022. december 31-ig lehet igényelni.
Ki veheti igénybe a lakásfelújítási támogatást?
- A támogatást a legalább egy gyermeket váró vagy nevelő, azonos lakóhellyel rendelkező házastársak vagy élettársak vagy egyedülálló szülők igényelhetik
- A támogatást minden család csak egyszer veheti igénybe, akkor is, ha nem vették fel a teljes három milliós összeget.
Milyen ingatlanra lehet igénybe venni a támogatást?
- Az igénylőknek együttesen legalább 50%-os mértékű, az ingatlan-nyilvántartásba bejegyzett tulajdoni hányaddal kell rendelkezniük.
- A családnak legalább egy éve az ingatlanban kell laknia.
- Egy évnél fiatalabb gyermek vagy magzat, illetve új lakás vásárlása, építése esetén az egy éves bentlakás nem feltétele a támogatás igénylésének.
- Egy évnél fiatalabb gyermek vagy magzat, illetve új lakás vásárlása, építése esetén az egy éves bentlakás nem feltétele a támogatás igénylésének.
- Ha az ingatlanra korábban már vettek fel valamilyen támogatást, akkor arra csak akkor lehet igényelni a lakásfelújítási támogatást, ha az előző támogatást igénylő teljes mértékben eladta a tulajdoni hányadát.
- Több lakásból álló osztatlan közös tulajdonban lévő ingatlan esetén az előírt tulajdoni feltétel teljesülését a támogatással érintett ingatlanrészre vonatkozóan vizsgálják. Az igénylőnek be kell nyújtani használati megállapodást igazoló, vagy bírósági ítéletről okiratot.
Falusi CSOK igénylése kizárja a felújítási támogatást?
A CSOK és a lakásfelújítási támogatás felvétele nem zárja ki egymást. Viszont minden számlát kizárólag egyszer lehet benyújtani. Például amit a CSOK igénybevétele során egyszer már elszámoltak, azt a felújítási támogatásnál már nem lehet még egyszer benyújtani.
Gyermekre vonatkozó feltételek
- A legalább 12 hetes magzatok és a nagykorúvá vált, a 25. életévüket még be nem töltött együttélő gyermekek is beszámítódnak a támogatás igénylésekor.
- Azok a gyermekek, akik után a szülők gyermekek otthongondozási díjat (GYOD) kapnak, azoknál nincs semmilyen korhatár.
Elvált szülők is igényelhetik a támogatást?
- Házasok és élettársak mellett egyszülős családok, különélők és elváltak is kérhetik a támogatást
- Különélő igénylők esetén az a fél jogosult a támogatásra, aki neveli a gyermeket, de ha például 1-1 gyermeket nevelnek, akkor 1,5-1,5 millió forintot vehet igénybe mindkét szülő.
- Különélőknél az egyik fél lemondhat a támogatásról a másik szülő javára (de cask akkor, ha a másik nevel legalább egy gyermeket).
Munkaviszonyra vonatkozó feltételei az igénylésnek
- Legalább az egyik szülőnek 1 éves, maximum 30 napra megszakított tb-jogviszonyt kell igazolnia.
- Vállalkozói jogviszony, álláskeresési támogatás időszaka, köz- vagy felsőoktatási jogviszony, külföldi munkaviszony is beleszámít.
- Külföldi munkaviszony esetén az igényléskor már a magyar tb hatálya alá kell tartozzon az igénylő.
- Az igénylést megelőző 180 napban a közfoglalkoztatási jogviszonyban álló személyek nem igényelhetik a támogatást.
- Ha az igénylő szülők közül az egyikük külföldön dolgozik, akkor is igényelhetik a támogatást.
- Az igénylés feltétele a köztartozás mentesség is.
A szakemberekre vonatkozó feltételek
- A felújítással kapcsolatos tervezési, építési és szerelési munkákat végző vállalkozó által kiállított számlát csak akkor fogadják el, ha a vállalkozó a támogatást igénybe vevőnek nem közeli hozzátartozója vagy élettársa.
- Ha cég végzi a felújítást, ugyanez érvényes: nem lehet a rokon ebben sem alkalmazott, sem vezető, sem tulajdonos stb.
- Ha a szülők együtt igénylik a támogatást, az említett kritériumoknak mindketten egyaránt meg kell felelniük.
- Ha valaki úgy dönt, hogy saját kezűleg végzi el a munkálatokat, akkor legfeljebb csak 1,5 millió forint támogatás igényelhető, amennyiben 3 millió forint értékű anyagköltséget igazoló számlákat tud benyújtani.
Mire lehet fordítani a lakásfelújítási támogatást?
A program keretében elvégzett munkálatokat számlával kell igazolni. Az anyagköltségre és a munkadíjra, fele-fele arányban igényelhető a támogatás. Vagyis, ha 6 millió forintba kerül a felújítás, és ennek az egyik fele anyagköltség, a másik munkadíj, akkor 1,5-1,5 millió forintot igényelhetnek anyagköltségre és munkadíjra is.
Milyen munkálatokra lehet igényelni a támogatást?
Szinte minden lakásfelújítással kapcsolatos munkavégzésre igényelhető a támogatás kül- és beltéri munkálatokra egyaránt:
- víz-, csatorna-, elektromos-, gáz-közműszolgáltatás bevezetése, illetve belső hálózatának kiépítése vagy cseréje
- fürdőhelyiség, illetve WC létesítése olyan lakásban, amely nem rendelkezik ilyen helyiséggel
- fűtési rendszer kialakítása, korszerűsítése vagy elemeinek cseréje, ideértve a megújuló energiaforrások alkalmazását is
- az épület szigetelése, ideértve a lábazatszigetelést, a hő-, hang-, illetve vízszigetelési munkálatokat
- a külső nyílászáró cseréje, redőny, árnyékoló, spaletta, rovarháló, biztonsági rács felszerelése vagy cseréje, párkányok, küszöbök cseréje vagy felújítása
- tető cseréje, felújítása, szigetelése
- égéstermék-elvezető építése, korszerűsítése
- klímaberendezés beépítése, cseréje
- napkollektor, napelemes rendszer telepítése, cseréje
- belső tér felújítása, ideértve:
- a lakás helyiségeinek belső fali, padló-, födém- vagy álmennyezeti burkolat cseréjét, felújítását
- festését, tapétázását
- a galériaépítést
- a belső lépcső kialakítását és cseréjét
- a szaniterek beépítését vagy cseréjét
- a villanykapcsolók és -dugaljak kialakítását és cseréjét
- a belső nyílászárók, belső párkányok, küszöbök beépítését, cseréjét vagy felújítását
- a lakással azonos ingatlan-nyilvántartási helyrajzi számon található épület, nem lakás céljára szolgáló helyiség (így különösen: nyári konyha, mosókonyha, tároló) felújítása
- kerítés építése
- gépjárműtároló építése vagy nyitott gépkocsibeálló kialakítása
- terasz, loggia, erkély, előtető építése
- térburkolat készítése, cseréje
- télikert kialakítása
- amennyiben az igénylő vagy gyermeke mozgáskorlátozott személynek minősül – a 12/2001. (I. 31.) Korm. rendelet 9. § (10) bekezdésében meghatározott akadálymentesítési munkák
- alapozási szerkezet megerősítése, valamint
- beépíthető bútor vagy konyhai gép beépítése, cseréje
Nem muszáj egy ütemben elvégezni a felújításokat
A lényeg, hogy a felújítási számlákat 2021 január 1-től gyűjteni kell a felújítások végéig és a legvégén be lehet nyújtani az igénylést a támogatásra. Azért arra figyelni kell, hogy a támogatást legkésőbb 2022. december 31-ig lehet igényelni.
A támogatás igénylése
Az ügyintézés és a támogatáshoz szükséges valamennyi dokumentáció elektronikus úton is intézhető. Az összegyűjtött számlákat a munkálatok befejezését követő 60 napon belül kell eljuttatni az államkincstárhoz. Több számla esetén az igénylési határidő számításánál a legutolsó kifizetési időpontot kell alapul venni.
A kincstárnak 30 napja van ennek elbírálására. A bírálat során ellenőrzik a jogosultsági feltételek teljesülését. A pozitív bírálatot követően 5 napon belül folyósításra kerül a támogatási összeg. Azaz összességében 35 napot kell várni a támogatásra jogosult családnak, hogy visszakapják az államtól a felújítás teljes összegének felét.
A támogatás felhasználásának ellenőrzése
Az ellenőrzés a kormányhivatalok feladata lesz. A támogatás kézhezvételétől számítva 6 hónapjuk lesz arra, hogy ellenőrizzék, ténylegesen megtörtént-e a felújítás.
Az egyik szűk keresztmetszet: munkaerőhiány
Az utóbbi időkben nagy probléma volt a szakemberhiány az építőiparban, ami sokszor nagyon elnyújtotta, vagy lehetetlenné is tette a felújítási munkákat. Várhatóan ez a következő két évben még fog problémákat okozni. A nagyobb kereslet mmiatt a szakemberek valószínűleg árat is fognak emelni, úgy mint az építőanyagot árulók is.
Másik szűk keresztmetszet: finanszírozás
Mivel a támogatás összegét utólag folyósítja az állam, a munkálatokat teljes mértékben elő kell finanszírozni. Ha nem áll rendelkezésre elég pénz, az önerő biztosításához személyi kölcsönt vagy szabad felhasználású jelzáloghitelt is érdemes lehet felvenni, amelyet a támogatás folyósítása után akár egy összegben végtörleszthetünk, vagy előtörleszthetünk.
Lakásfelújítási támogatás és ingatlanpiac
Valószínűleg az otthonfelújítási támogatás a használt lakások piacán hozhat fellendülést és a lakásállomány állapotának javulásához is hozzájárulhat. A programnak köszönhetően a megvásárolt használt lakások és házak az állami támogatás felhasználásával a vevők a saját igényeik szerint korszerűsíthetik, így még többen vághatnak bele a költözésbe. Az eladó ingatlanok esetében is érdemes elgondolkozni egy ilyen felújításon, ami jelentős értéknövelő hatással bírhat.