Mire kell figyelni egy családi ház felújítása során? Mik a legfontosabb tényezők?
A családi ház felújítása nem sétagalopp, sok szempontot kell egyszerre figyelembe vennünk ahhoz, hogy költséghatékonyan és időben megújuljon otthonunk. Az előzetes tervezés mellett nem mindegy, hogy honnan szerezzük be az alapanyagokat, milyen árat fizetünk érte, milyen céggel, vállalkozóval végeztetjük el a kivitelezést.
Mielőtt belevágunk, azt is érdemes megvizsgálni, hogy milyen munkafolyamatokat érdemes még elvégezni a legfontosabbakon kívül. Ha például műanyag nyílászárókra akarjuk cserélni a régieket, hogy jobb legyen a ház szigetelése, ne feledkezzünk meg a homlokzati és a födémszigetelésről sem. És még folytathatnánk a sort.
Tervezzük meg, terveztessük meg előre a felújítás folyamatát
Az első és legfontosabb lépés a megfelelő tervezés. Csak abban az esetben érdemes saját magunknak kézbe venni a tervezést, ha tényleg értünk hozzá, különben sok mindenen elcsúszhat a projektünk.
A tervezéshez hozzátartozik a megfelelő sorrend kitalálása. Ha a munkafolyamatok felcserélődnek, könnyen kerülhetünk olyan helyzetbe, hogy fölöslegesen végeztünk el például egy burkolási munkát, fel kell törni a járólapot és még vízvezetéket szerelni.
A logikus gondolkodás és a tapasztalat sokat segít, de a megfelelő tervezésnél kifejezetten jól jön, ha egy olyan tervezővel egyeztetünk, aki képben van az aktuális kivitelezési technológiákkal, anyagárakkal stb.
Ha magunknak újítunk fel, akkor érdemes tartalékolni arra is, hogy a színben, anyagban, minőségben nekünk tetsző berendezés kerüljön a felfrissült házba.
Hogyan okoskodjunk az anyagiakkal?
Egy alaposabb lakásfelújítás során komoly pénzeket kell megmozgatni. Nem tudunk előre számolni az anyagárak vagy a munkadíjak emelkedésével. Mondjuk a 2021-es év brutális anyagár emelkedéseit sem lehetett volna megmondani pár évvel ezelőtt, de remélhetőleg a jövőben nem kell ilyen extrém növekedésre számítani. Ettől függetlenül a felújíáshoz is legyen mindig tartalékunk, amit szükség esetén játékba tudunk hozni.
Mit érdemes felújítani egy családi házon?
Van néhány terület, amit időnként érdemes felújítani a családi házakon. Mindenképp érdemes rászánni a pénzt például a homlokzati és a födémszigetelésre, a nyílászárókat 25-30 évente érdemes lecserélni. A tetőszerkezet állapotát is meg kell vizsgálni, mennyire vannak elkorhadva a gerendák, lécek, van-e szigetelés a tetőn és a födémen? Meg kell vizsgálni, hogy milyen állapotban van az épület gépészete, milyen az elektromos vezetékek állapota, a fűtéstechnika.
Nyílászárók
Ha elöregedett fa ablakaink vannak (pl. repedések a tokon, szárnyakon), esetleg megpróbálhatjuk asztalossal felújíttatni, de könnyen lehet, hogy a felújíttatás költsége végül magasabb lesz, mintha kicseréltük volna modern, jól záródó, garanciális műanyag nyílászáróra. Az elszuvasodott (vagy más kártevő által megrongált), kirepedt fa ablakot, a régi, rosszul záródó műanyag ablakot érdemes cserélni. Minden esetben kérje szakember véleményét!
Homlokzati szigetelés
Manapság, amikor szigetelésről beszélünk, a legtöbben a homlokzat szigetelésére gondolnak, hiszen ez a leglátványosabb munkafolyamat. A gondosan előkészített homlokzatot polisztirol lapokkal (hungarocell) szokták szigetelni ragasztással helyezik fel, majd dűbelezéssel rögzítik. Erre jön rá az üvegszövet háló, amit ragasztóval rögzítenek a hungarocell lapokra.
Tetőcsere - tetőszigetelés
Ha szétkorhadtak a gerendák, morzsolódnak a cserepek, elkerülhetetlen lesz a tetőcsere. Viszont fontos a tető szigetelése is! A tetőszigetelés az egyik legfontosabb lépés, amikor a tetőteret komfortosabbá szeretnénk tenni. A szarufák közé szigetelőanyagot helyezünk, azonban lényeges, hogy a szarufákat is fedjük le, különben a fa hőhídként fog működni, ami penészedéshez vezethet.
Az is fontos, hogy ne hagyjuk ki a páraáteresztő réteget, a tetőfóliát és ne spóroljunk a szigetelőanyag vastagságán! Több célja van a tetőszigetelésnek: először is így gondoskodhatunk arról, hogy a csapadék, eső, hő ne jusson be a padlástérbe. Hogy télen a hideg ne jusson be, a meleg ne szökjön ki, nyáron pedig elkerüljük a padlástér felforrósodását. Takarékoskodjunk az energiával és kíméljük a pénztárcánkat. Így minimálisra csökkenthetjük a fűtési-hűtési költségeket.
Padlás szigetelése
A legelterjedtebb szigetelőanyagok padlásfödém esetén: üveggyapot, kőzetgyapot, polisztirol vagy hungarocell. A hagyományos szigetelésről néhány fontosabb tudnivaló: akár mi magunk is házilag el tudjuk készíteni a tetőszigetelést, a tekercses anyaggal egyszerűbb dolgozni mint a táblással, költséghatékony megoldás.
Beépítetlen padlásfödém szigetelésekor mérlegelnünk kell, hogy akarunk-e bármiféle járófelületet vagy szerviz járatot. Ha például kémény vagy antenna van a padláson, akkor mindenképpen építtessünk legalább szervízjáratot, hogy az esetleges munkák esetén ne tapossák össze más szakiparok a szigetelésünket. Ha szeretnénk tárolni is a padláson, akkor érdemes tárolófelületet is kialakítani.
Fűtéstechnika
Fűtéskorszerűsítésre több szempontból is szükségünk lehet. Egy automatizált, jól megtervezett modern fűtési rendszerrel növekszik a lakás komfortérzete, kényelmesebb a kezelése, kevesebbet kell költeni a karbantartásra és hatékonyabban, olcsóbban fog üzemelni. Természetesen csak abban az esetben, ha a ház nyílászárói, szigetelése is megfelelő.
Villamos rendszer
Főleg régebbi építésű házaknál fordul elő, hogy a villanyvezeték korszerűtlenül van bekötve, vagy maga a vezeték nagyon régi. Egy elavult elektronikai rendszer balesetveszélyes is lehet, érdemes mindenképp cserélteteni!
Burkolás, festés, mázolás
A burkolással, falfestéssel, mázolással sokszor akkor is számolnunk kell, ha nem célunk a felújítás során új burkolatot lerakni vagy kifesteni a lakást. A fűtéskorszerűsítés, a nyílászárócsere vagy a villanyvezetékek cseréje után elkerülhetelenek ezek a munkafolyamatok.
Milyen támogatásokat vehetünk fel családi ház felújítása esetén?
Ha még 2022. december 31-ig be tudjuk fejezni a családi ház felújítását, érdemes igénybe venni az állami otthonfelújítási támogatást! Az otthonfelújítási támogatás összege az ingatlan felújítására fordított költségvetés fele, maximum 3 millió forint. Azaz a számlákkal igazolt felújítási költségek felét, de maximum 3 millió forintot az állam fizet a felújításból. A támogatás összegében az anyagköltség számlák, illetve a vállalkozói díj számlák 50-50%-os arányban szerepelhetnek.
Ha szeretné a teljes 3 millió forint támogatást igénybe venni, akkor 6 millió forintot kell az otthonára költenie. Az elköltött 6 millió forintról szóló számlákból vagy az anyagköltségnek vagy a munkadíjnak el kell érni a költségvetés 25%-át ahhoz, hogy megkaphassa a maximális támogatást.