Régi ház felújítás vagy SIP ház építés?
Az ingatlanpiac állandó mégis változó kérdése, hogy melyik éri meg jobban: új házat építeni vagy felújítani a meglévőt? Mindkét megoldásnak megvannak a maga előnyei és kevésbé előnyös tulajdonságai, ezért a helyzethez mérten kell megvizsgálni a lehetőségeket. Cikkünkben bemutatjuk, milyen értéket képvisel egy új építésű SIP ház, hogyan járul hozzá egy modern nyílászáró, a purhab szigetelés és más hőszigetelő anyagok a komfortos belterekhez és az energiahatékonyság megteremtéséhez.
Az energiahatékonyság új szintje: a SIP ház
Hazánkban is egyre feltörekvő népszerűségnek örvendenek a SIP ház kivitelezések. Ennek oka egyrészt az, hogy a speciális panelek kiváló hőszigetelőképességgel bírnak, méghozzá úgy, hogy a négyes OSB lapok közé kerül egy réteg nagy sűrűségű szigetelőanyag. Ezek a hőszigetelő anyagok legtöbbször expandált polisztirolból (EPS) készülnek.
Másrészt, mivel egy átlagos SIP ház előre gyártott panelekből készül, így a tervezést követően 1-3 hónapon belül kulcsrakészen átvehető az ingatlan. A típustervek mellett a megrendelők szabadjára engedhetik képzeletüket, és teljesen egyedi koncepciót is megálmodhatnak, akár AA++ energetikai besorolással.
Felszereltség szempontjából a leendő tulajdonosok dönthetnek arról, hogy mi kerüljön a SIP ház komfortelemei közé. Ennek fejében az elvárások között találhatunk padlófűtést, kandallót, szabadon álló kályhát, napelemes rendszert, fűtőpaneleket, vagy éppen H-energiás hűtő-fűtő klímaberendezést.
Teljes nyílászáró csere a régi fa ablakok helyett
A műanyag ablakok egyik legnagyobb előnye a gondozásmentesség, nem véletlen, hogy a régi fa ablakokat előszeretettel váltják le műanyag nyílászárókra. Felújítandó ingatlanok esetén gyakori, hogy még a régi fa nyílászárók vannak beépítve.
Egy régi fa nyílászáró hőszigetelés nélküli üvegezése és hiányos tömítése kifejezetten negatív hatással van a ház hőszigetelésére, rosszabb esetben a huzat is besüvít az ablakon. Minőségi műanyag nyílászárók nélkül pedig a helyzet évről évre romlik majd, ami nem csak a benti hőmérsékletkülönbségben mutatkozik majd meg. Az új nyílászárók ára hamar visszahozza majd az árát a rezsi számlákon.
Műanyag ablakok választásával rengeteg plusz munkát is megspórolhatunk, hiszen elegendő néhány évente lemosni, nem színeződik el napsugárzás hatására sem. Fa esetében a karbantartásra több energiát kell szánni, pácolni, lakkozni, festeni, hogy megtartsa elegáns megjelenését. Szerencsére a műanyag nyílászáró modellek között ma már rengeteg stílust megtalálunk, így fa hatású kerettel is kérhetjük.
Új építésű SIP házak esetében sem mindegy milyen műanyag ablakot választunk, hiszen a hőszigetelés hatékonyságát jelentősen befolyásolja például az, hogy két- vagy három rétegű nyílászáró mellett döntünk. Az ablakok és ajtók kiválasztása különösen fontos, hiszen a hőszigetelés szempontjából ezek az elemek kritikus pontok lehetnek.
Az alacsony U-értékkel rendelkező nyílászárók minimalizálják a hőveszteséget, így biztosítva a ház energiatakarékosságát. Természetesen régi ház felújítása esetén is csak előnyünkre válhat, ha lecseréljük a régi ablakokat, így mindkét esetben az előnyökhöz sorolható a nyílászárók cseréje.
Hőszigetelő anyagok: nem mindegy, mit választunk!
Manapság már számtalan szigetelőanyag közül válogathatunk, azonban a prioritást egyre inkább az energiahatékonyság felé tolódik, az ár sokszor csak másodlagos. SIP házak építése során az előre gyártott szendvicspanelek lelkét egy formahabosított anyag adja.
Igény esetén külső hőszigetelő anyagok is felkerülhetnek az összeillesztett panelekre, így valóban kiemelkedő energetikai besorolású otthon lehet a végeredmény. A műszaki tartalom kiválasztása szabadon variálható, ahogyan a ház falpaneljei is átrendezhetők, kibővíthetők igény esetén.
Régi ház felújításánál leggyakrabban az extrudált és expandált polisztirol hőszigetelő anyagok jönnek szóba, ezek szintén külső szigetelésként kerülnek a falakra. Mi a különbség köztük és hol érdemes alkalmazni őket?
- Expandált polisztirol (EPS): Hőre lágyuló polisztirolgyöngyökből gyártott táblák, amelyek nem tapadnak hézagmentesen a gyártás során, ezért ha víz jut a szerkezetébe, az jelentősen ronthatja a szigetelőképességét. Elnevezése gyártótól függ, így megtalálhatjuk hungarocell vagy nikecell néven is, megjelenésre fehér, könnyen aprózódó felületű anyag. Felhasználása homlokzati szigetelésnél ajánlott, ahol nem éri víz vagy nedvesedés. A SIP házakhoz használt panelek is ezzel az anyaggal vannak töltve.
- Extrudált polisztirol (XPS): Zártcellás polisztirolként is ismert szigetelőanyag, viszont a szemcsés szerkezettel ellentétben ez egy nedvességet alig átengedő anyag. Hőszigetelő tulajdonságát kiválóan megtartja vizes közegben is, így lábazati szigeteléseknél kötelezően ajánlott választás. A különböző színek leginkább gyártói eltérések, ez ne tévessze meg a választásban!
Egy hatékony megoldás régi és új házaknál egyaránt: a purhab szigetelés
A poliuretán hab egyre népszerűbb választásnak bizonyul, mind a régebbi konstrukcióknál, mind pedig új építésű ingatlanok esetében. Miért vált ilyen közkedveltté ez az anyag? Vegyük sorra a purhab szigetelés előnyös tulajdonságait!
Purhabot két komponensű poliuretán habból állítanak elő, amelyet a megfelelő arányban keverve a helyszínen állítják elő, és nagynyomású permetezéssel viszik fel az előkészített felületre. Az összekevert mix rövid időn belül megköt és zártcellás habszerkezetté alakul. Ez a technológia lehetővé teszi, hogy a purhab minden apró rést és üreget kitöltsön, így rendkívül hatékony hőszigetelő réteget képezzen.
A purhab szigetelés egyik legnagyobb előnye a kiváló hőszigetelő képesség. A zárt cellás szerkezetének köszönhetően minimális hővezetést biztosít, ami jelentős energia-megtakarítást eredményez. Hosszú élettartamú és ellenáll az időjárási viszontagságoknak, nem zsugorodik, nem veszít szigetelő képességéből az évek során, és ellenáll a kártevőknek is.
A purhab szigetelés rendkívül sokoldalúan, szinte minden felületen, még a nehezen hozzáférhető részeken is egyszerűen és hatékonyan alkalmazható. Használható tetők, falak, padlók, pincék, valamint ipari és mezőgazdasági épületek szigetelésére is.
Mielőtt nagy átalakításba kezdenénk, érdemes szétnézni a jelenlegi építőipari kínálatban és egy előzetes költségtervet készíteni. Bizonyos esetekben egy új energiahatékony ház lényegesen kedvezőbb befektetés lehet, bár a felújítani kívánt ingatlanok között is hatalmas különbségek lehetnek.