Ingatlan vásárlás költségei
Lakásvásárláskor nem csak a vételárat kell kifizetni, hanem számolni kell több járulékos költséggel is (több pár tízezer forintos, vagy akár több százezer forintos költség is van), amiket összeadva elég tetemes összeg jöhet ki. Ez a cikk abban segít, hogy előre számításba tudd venni ezeket a költségeket is.
Ingatlan közvetítői díj
Az ingatlanközvetítői jutalék (1,75%-5% plusz ÁFA) az esetek többségében az eladót terheli, de terjedőben van az olyan konstrukció is, ahol az eladó és a vevő is fizet. Az Otthon Centrum 2015 október 1-től vezette be a felező díjcsomagot, melynek a lényege, hogy a tulajdonossal és a vevővel egyaránt megállapodást kötnek és a sikerdíjuk megoszlik a két fél között. Egy 30 milliós lakásvásárlást alapul véve egy 2,5% + Áfa-val kalkulálva ez mindjárt 952 500 Ft lesz.
Állapot felmérés díja
Ha olyan házat szeretnél megvásárolni, ami már több tíz vagy száz éves, akkor kalkulálnod kell még legalább egy állapotfelméréssel, amit célszerű egy statikussal, vagy egy erre szakosodott céggel megcsináltatni. Szerencsére ez nem túl nagy költség, viszont nagyon sok későbbi problémát és kiadást küszöbölhetsz ki vele. A díj meghatározásánál az ingatlan elhelyezkedését és a méretét veszik alapul, mely átlagosan 40 000 - 70 000 Ft között mozog (75-150m2 közötti ingatlanfelmérés ára).
Ügyvédi díj
Ingatlan adásvételi szerződés csak ügyvédi közreműködéssel köthető, így az ügyvédi költség is terheli a vásárlást. Az ügyvéd írja meg az adásvételi szerződést, ami az egyik legfontosabb okirata a lakásvásárlásnak. Az ügyvédi díj jellemző mértéke az ingatlan vételárának 0,5-1,5%-a. Túl alacsony vételár esetén meg szoktak határozni egy minimum összeget (pl. 50 000 Ft). Túl magas vételár esetén pedig egy maximális összeget. Ugyanazt a 30 milliós vételárat alapul véve az ügyvédi díj 150 000 - 450 000 Ft között is lehet. Ehhez jön még hozzá a földhivatali bejegyzés díja, ami 6 600 Ft, ha nem gyorsított eljárásban kéred.
Hitelfelvétel díja
Sajnos kevesen vannak Magyarországon, akik hitel felvétele nélkül tudnak lakást venni, így ezzel a költséggel is kalkulálni kell. A hitelfelvételnek nagyon sokféle költsége van, amiknek egy részét a hitelt adó bankok át szokták vállalni. A teljesség igénye nélkül a kiadások: földhivatali díjak, értékbecslési díj, hitelbírálati díj, közjegyzői díj, hitelfolyósítási díj. Egy átlagos hitel költsége akár 100 000 - 200 000 forint is lehet.
Ingatlan vásárlási illeték
A lakásvásárlás során felmerülő legnagyobb költséget az ingatlan vásárlási illeték adja. Az illeték általános mértéke a megszerzett ingatlan forgalmi értékének a 4%-a. Különböző illeték kedvezmények és csökkentő tényezők is vannak szerencsére. A fizetendő illetékről ebben a cikkben olvashatsz teljes részletességgel. Egy 30 milliós lakásvásárlást alapul véve a 4%-al kalkulálva ez 1 200 000 Ft lesz az illeték.
Egyéb költségek, amikkel még érdemes számolni
A lakásba be is kell költözni. Ezt a többség költöztető cég megbízásával szokta csinálni. A költöztető cégek általában óradíj alapú elszámolással dolgoznak. Az óradíjak jellemzően 5 000-10 000 Ft/óra között mozognak. Egy átlagos 4 órával és 7 000 Ft-al számolva ez is 28 000 Ft.
A lakás felújítása árával nem lehet kalkulálni, mert minden ingatlan más állapotú, és még ha jó állapotú is, akkor is könnyen megeshet, hogy a rózsaszín csempe vagy a vörös falak nem fognak annyira tetszeni, mint az eladónak és át kell alakítani a lakást. Az viszont elég valószínű, hogy egy tisztasági festést minden beköltözésnél be kell kalkulálni. A jelenlegi díjak és a kevés szakember miatt ez akár fél milliós kiadás is lehet.
Az új lakásba lehet, hogy új bútorok is kellenek. Ez se elhanyagolható tényező. Tapasztalatból mondom.
Összefoglalva
Látszik a fent leírtakból, hogy egy ingatlan vásárlásakor tetemes kiegészítő (akár több milliós) kiadásokkal kell számolni, amit jó, ha figyelembe veszel, amikor kikalkulálod a lehetőségeidet. Szerencsére a legnagyobb kiadásra, az illetékre még kedvezmények is vannak és még részletfizetési lehetőség is van. Még ingatlan vásárlás előtt érdemes elolvasni a vásárlási tippeket, hogy ne legyen bukta a vásárlás. Ha még mindig keresed a megfelelő lakást, akkor ezen az oldalon találod a kínálatot, ha pedig házat szeretnél, akkor azokat itt találod, vagy használd a fő menüpontokat.
Ha tudtam segíteni Neked, vagy tetszett a cikk, akkor támogasd egy megosztással, hogy másnak is segíthessek. Ha megosztod a weboldaladon a cikk linkjét, azt külön köszönöm.