Panel vagy tégla lakás?
Magyarországon több, mint kétmillióan élnek panellakásban. Sokan dilemmáznak amikor lakást keresnek, hogy panel lakást, vagy tégla lakást válasszanak inkább. Kétségtelen, hogy mindkét típusnak vannak előnyei és hátrányai. Lássuk, hogy mi a különbség a két lakás típus között, mik az előnyeik és hátrányaik, melyik a jó befektetés, stb.
Panel lakások és tégla lakások ára
A panellakások jellemzően még mindig jóval olcsóbb négyzetméteráron kaphatók, mint a tégla lakások. Ha összehasonlítjuk egy három szobás panelprogramos panellakás árát egy három szobás téglalakás árával, akkor akár 30% különbség is lehet a kettő között.
Míg a panellakások ára 2021 decemberében 670000 Ft/m2 átlagáron mozgott Budapesten, addig a Budapesti téglalakások átlagára 910000 Ft/m2 körül mozgott.
Melyik az értékállóbb, a panel, vagy a téglalakás?
A 2014 január óta eltelt 8 évben a panelek ára több, mint háromszorosára nőtt (3,3-szorosára), míg a téglalakások átlagára „csak” 2,7-szeresére. Az ingatlant vásárlók legnagyobb része nem befektetési célból vásárol tégla, vagy panel lakást, hanem az élethelyzete változása miatt.
Ha csak befektetés a cél, akkor egy több szobából álló, metró közeli lakás a legjobb befektetés, viszont, ha a panelek áremelkedését nézzük, akkor egy jó állapotú panellakás is remek befektetés lehet, főleg, ha jó helyen is van.
Támogatási lehetőségek
A panellakások kedvezőbb ára miatt a vissza nem térítendő CSOK támogatás és a 10 millió forintos kedvezményes lakáshitel várostól függően akár a kiszemelt lakás vételárának 30-40 százalékát is fedezheti. A bankok is szívesebben adnak hitelt a panelekre, mivel az állapotuk nem rejt semmi meglepetést.
Panellakások és téglalakások elrendezése
A 70-es, 80-as években az óriási lakáshiány miatt gyors technológiát kellett igénybe venni. Erre a legalkalmasabb akkoriban a panellakás építése volt. A panelek elrendezése a legtöbb esetben jónak mondható, hiszen fontos volt, hogy a kisebb lakások is minél több szobának adhassanak otthont, ezért már 50-60 nm2-en is több szobát alakítottak ki.
A panel lakások egyik előnye, hogy egy kaptafára készültek, így ha az egyik kerületből a másikba akarsz költözni, akkor valószínűleg ugyanolyan elrendezésű panelt is fogsz találni, így nem kell új bútorokat vagy új függönyöket venni.
A tégla lakásoknak is lehet jó az elrendezése, de nem biztos, hogy egy adott négyzetméteren az elképzelésünknek megfelelő elrendezést el tudunk érni. Erre a legjobb példák a nagyméretű polgári lakások, amikben nagyon nehéz kialakítani egy plusz szobát (viszont galériázhatók a nagy belmagasság miatt). Az új építésű téglalakásoknál általában már jobb a helyzet ebből a szempontból (is).
Panellakások és téglalakások felújítása
A paneleknél sokkal kisebb a valószínűsége, hogy a felújítások során kellemetlen meglepetések érjenek, mint a téglalakásoknál. Ha nekiállunk a bontásnak, akkor a panellakásoknál nem fogunk a burkolatok alatt meglepetéseket találni, mint pl. salakfeltöltés, veszélyes anyagok, stb. amik megdrágítják és megnehezítik a felújítást.
Egy hagyományos téglaépítésű háznál a válaszfalak nem hordanak terhet, így többnyire bonthatók. Egy megfelelő áthidaló beépítésével sokszor még a főfalakon is vágható nyílás.
Paneleknél a válaszfalak részben vagy teljesen bonthatók, a főfalak viszont csak bizonyos emeleteken, bizonyos feltételekkel. Panellakásoknál a legkisebb módosításhoz is bontási, illetve építési engedély szükséges, és a bontást mindig szakemberrel kell végeztetni.
Panellakásoknál a vezetékek, lámpák és szerelvények áthelyezése se egyszerű dolog. Szükség esetén a falra ragasztott gipszkartonnal meg lehet oldani a problémák java részét, de nem mindent tudunk áthelyezni.
Téglalakás előnyei
- Jobb hangszigetelés
- Nem melegszik át olyan könnyen, mint a panel
- Egyedileg megoldott fűtés igény szerint
- Belvárosban is kapható
- Esetlegesen jobban variálható az elrendezése
- Nagy belmagasság esetén galériázható
Téglalakás hátrányai
- Drágább, mint a panellakás
- Felújítás esetén lehetnek rejtett problémák
- Lehetnek kihasználhatatlan zugok
- Többségében nincs lift
- Magasabb közös költség
Panellakás előnyei
- Kedvezőbb árfekvésben kapható
- Felújítás esetén könnyebben tervezhető
- Minden négyzetmétere kihasználható
- Gyorsan eladható
- Felső emeletekről jó lehet a kilátás (ha szerencsénk van)
- Olcsóbb a fenntartása (különösen, ha panelprogramos)
- Sok panellakásnak van erkélye is
- Többségében van lift (a 10 emeletesekben mindenképp)
- Se a penész, se a túlzott párásodás nem jellemző a panelekben
Panellakás hátrányai
- Rosszabb hangszigetelés (sokkal jobban áthallatszanak a szomszédok)
- Ha nem panelprogramos (és nincs klíma), akkor nyáron nagyon meleg van
- Nehezebben szabályozható a fűtés
- Nehezebben lehet a falakra polcokat, képeket rögzíteni a falak vékonysága és keménysége miatt
Ha éppen eladó lakást keresel Budapesten és már döntöttél, hogy melyik típus a szimpatikusabb Neked, akkor nézd meg az eladó budapesti panelek, vagy ha a tégla jobban tetszik, akkor az eladó budapesti téglalakások oldalt. Ha tudtam segíteni Neked, vagy tetszett a cikk, akkor támogasd egy megosztással, hogy másnak is segíthessek. Ha megosztod a weboldaladon a cikk linkjét, azt külön köszönöm.