Ingatlanjog: Dr. Németh József ingatlan ügyvéd válaszol
Dr. Németh József, partner, ügyvéd, Visegrad + Legal Illés & Németh Ügyvédi Társulás
2008-ban végeztem az ELTE Állam- és Jogtudományi Karán, eközben 2005/2006-os tanévben a Bécsi Egyetem Jogi Karán osztrák és európai jogot hallgattam ERASMUS-ösztöndíjjal. 2011/2012-ben a göttingeni Georg-August Universität LL.M-képzésén vettem részt, majd szakmai gyakorlaton vettem részt egy hannoveri ügyvédi irodában.
Hat évig dolgoztam a magyar PwC Legal-nél (Réti, Antall és Társai Ügyvédi Iroda), ahol jelentős tapasztalatokra tettem szert ingatlanjog ügyletekben, peres képviseleti és pénzügyi, gyógyszeripari, szabályozási és adatvédelmi területen.
2015-ben csatlakoztam a KNP Ügyvédi Irodához, ahol elsősorban gyógyszerjoggal és peres ügyekkel foglalkoztam. 2016-tól a KPMG Legal csapatában dolgoztam, ahol elsősorban adatvédelmi joggal, a GDPR-nak való megfeleléssel, valamint peres képviselettel foglalkoztam. 2018-tól kizárólag a Németh József Ügyvédi Iroda építésére koncentrálok, amely 2021-től a Visegrad+ Legal Illés & Németh Ügyvédi Társulás alapító tagjaként nyújt jogi szolgáltatást ügyfelei részére.
Tegye fel bátran a kérdését Ön is a megveszLAK-on, ha ingatlanjogi ügyvéd tanácsára lenne szüksége! Dr. Németh József ügyvéd válaszol hamarosan a feltett jogi kérdésre.
Ingatlanjog kérdések és válaszok
Árverésen keresztül szeretnénk ingatlant vásárolni.
Az árverési hirdetményben 1/1 tulajdonjog, illetve az szerepel, hogy sikeres árverés esetén beköltözhetően, tehermentesen kerül átadásra az ingatlan.
De viszont a tulajdoni lapot megtekintve az I. Részben a tulajdonos az a személy, aki ellen a végrehajtás van, de viszont a III. Részben bekerült nem régiben egy olyan bejegyzés, ahol egy másik személyre vonatkozóan a következő a megállapítás: tulajdon jog bejegyzésre jogosult ő is.
A kérdésem az lenne, hogy ilyenkor átruházás történt menet közben? Vagy ugyan úgy az a személy a tulajdonos, aki ellen a végrehajtás van kérve? Sikeres lehet így is egy árverés vagy ez így már nem olyan egyszerű?
Válaszát előre is köszönöm Andika
Dr. Németh József ügyvéd válasza Tisztelt Hölgyem! Kérdését köszönöm. Úgy értem, hogy bírósági végrehajtási eljárásban kitűzött árverésen kíván ingatlant vásárolni. Amennyiben más típusú árverésről van szó, a lent írtak arra nem érvényesek. Az ingatlan tulajdoni lapjának megtekintésével lehet csak választ adni arra a kérdésre, hogy a konkrét esetben mit jelenthet a „tulajdon jog bejegyzésre jogosult” bejegyzés a tulajdoni lap III. részében. Ezért az ügyben javaslom egy ügyvéd kolléga megkeresését, aki meg tudja tekinteni a kérdéses tulajdoni lapot, és tanácsot tud adni az adott bejegyzéssel vagy feljegyzéssel és az Ön által feltett kérdésekkel kapcsolatosan. Egy bejegyzett jog, vagy feljegyzett tény természetesen nagymértékben befolyásolhatja a végrehajtási eljárás sikerességét. Mindenképpen javasolt az érintett önálló bírósági végrehajtónál is érdeklődni az ingatlan III. részét érintő új bejegyzéssel / feljegyzéssel kapcsolatban. Az árverési hirdetmény és a tulajdoni lap ismerete hiányában ennél pontosabb, konkrétabb választ sajnos nem tudok Önnek adni. Tisztelettel: Dr. Németh József ügyvéd |
Készítettem egy nagy alapterületű vasvázas szendvicspaneles garázst egy kis faluban. Az lenne a kérdésem, hogy nem kértem építési engedélyt mivel nem voltam elég tájékozott mert elhamarkodtam a dolgot. Ha ez a hatóság tudomására jut milyen szankciót várhatók? Az esetleges pénzbüntetés elkerülhető-e azzal, hogy visszabontom?
Előre is köszönöm a válaszát!
Tisztelettel
Zsuzsanna
Dr. Németh József ügyvéd válasza Kedves Zsuzsanna! Kérdését megköszönve az alábbi választ tudom adni. A kérdéséből nem derül ki a garázs pontos mérete. Így először is felhívom rá a figyelmét, hogy építési engedély nélkül végezhető építési tevékenység az olyan nem emberi tartózkodásra szolgáló építmény építése, bővítése, amelynek mérete az építési tevékenység után sem haladja meg a 100 m3 térfogatot és 4,5 m gerincmagasságot, lapostetős épület esetén a 3,5 m homlokzatmagasságot. Ha ennél nem nagyobb az épített garázs, akkor építési engedély sem (volt) szükséges az építéséhez. Az építésügyi hatóság a törvényben meghatározott szabálytalan (jogszerűtlen - pl. kötelező építési engedély hiányában végzett - és szakszerűtlen) építési tevékenységek esetén, amennyiben annak jogszabályi feltételei fennállnak, az építtető, vagy a tulajdonos kérelmére fennmaradási engedélyt ad. Ez is megoldást jelenthet a problémára – azzal együtt, hogy a fennmaradási engedélyt megadó határozatában az építésügyi hatóság egyidejűleg rendelkezhet az építésügyi bírság kiszabásáról is a szabálytalan építkezés miatt. Jogszerűtlen és/vagy szakszerűtlen építési tevékenység szankciója lehet a már említett építésügyi bírság mellett a szabályossá tételi vagy a bontási kötelezettség előírása. Az építésügyi bírság alapvetően a szabálytalan építési (bontási) tevékenység következménye, így meglátásom szerint önmagában az, ha Ön visszabontja a már felépített garázst, nem jelent automatikus mentesülést a bírság alól. De ahogy az elején írtam, az sem egyértelmű a kapott információk alapján, hogy szükség volt-e építési engedélyre, ezt mindenképp javasolt tisztázni. Tisztelettel: Dr. Németh József ügyvéd |
Egy 9 lakásos, Budapest XII. kerületi (zöldövezet) társasház pincéjét szeretnénk a társasháztól megvásárolni és lakássá átalakítani. Az épületben egy lakás a mi tulajdonunkban van. A pinceszint a külső terepszinttel egy magasságban helyezkedik el, belmagassága megfelelő, a műszaki követelményeknek nagy valószínűséggel megfelel. A pincében tárolók, illetve közös helyiségek helyezkednek el. Eddigi laikus kutatásunk után, abból indulunk ki, hogy itt egy átminősítésről lenne szó, amit az önkormányzatnak (helyi építési hatóság) engedélyeznie kell. A kérdésünk az lenne, hogy milyen eljárás útján engedélyeztető egy ilyen átalakítás, ha ebben az esetben valóban csak egy átminősítésről (természetesen a többi tulajdonos beleegyezése után) lenne szó? A helyi, jelenleg érvényben lévő szabályozás szerint a telken csak 6 rendeltetési egység kaphatna helyet. A társasház 1962-ben épült meg 9 lakással és a pincével. Lehetséges ebben az esetben elviekben egy átminősítés, ha egy már meglévő épületről van szó?
Segítségét előre is köszönjük.
Üdvözlettel:
Nagy Klára
Dr. Németh József ügyvéd válasza Kedves Klára! Kérdését megköszönve az alábbi választ tudom adni. Úgy értem, hogy egy társasházi közös tulajdonban álló pincét szeretnének megvásárolni a társasháztól. Úgy értem, hogy nem az adásvétellel, hanem a pince rendeltetésének megváltoztatásával kapcsolatosan érdeklődik. Az építményen belüli rendeltetési egység rendeltetésének megváltoztatása, tehát a lakóépületté, lakássá való „átminősítés” alapvető feltétele, hogy az épület feleljen meg az OTÉK (az országos településrendezési és építési követelményekről szóló 253/1977. (XII. 20) Kormányrendelet) előírásainak. Másik alapvető feltétel, hogy a helyi építési szabályzat („HÉSZ”) szerint az adott övezetben lakóépület elhelyezése megengedett legyen, és a HÉSZ szabályainak is feleljen meg az „átminősítés”. Az egyes szabályoknak mindig az aktuálisan hatályos állapota az irányadó. Jelen esetben a most hatályos szabályok rendelkezéseit kell tekinteni, amelyek kapcsán azt írta, hogy legfeljebb hat önálló rendeltetési egység (lakás) kialakítását teszik lehetővé. Ez alapján – további részletek ismerete nélkül – úgy látom, hogy nagy valószínűséggel nincs lehetőség további lakás kialakítására a házban, tehát a rendeltetési mód megváltoztatására. (Ennek nem mond ellent az sem, hogy már kilenc lakás van a házban, hiszen 1962-ben bizonyára ennyi önálló rendeltetési egység is elhelyezhető volt az ingatlanon.) 2021 márciusától valóban a területileg illetékes polgármester dönt (településképi bejelentési eljárás keretében) az építmények rendeltetésének módosítása vagy rendeltetési egysége számának megváltozása tekintetében. De csak abban az esetben, ha egyébként nincs szó engedélyköteles az az építési tevékenységről, amelynek eredményeképp az új rendeltetési egység vagy új rendeltetés létrejönne. Építési engedély köteles tevékenység esetén a rendeltetésváltásról is az építési hatóság dönt. Tisztelettel: Dr. Németh József ügyvéd |
Több tulajdonossal (8 fő) rendelkező építési telek és hozzátartozó területnél lehetséges-e tulajdonrészenkénti megvásárlás?
Az építési telek, területnél évek alatti (13 év) gondozásánál létrejött költségeket fel lehet-e számolni a többi tulajdonosnak számla hiányában?
Válaszát előre is köszönöm
Dr. Németh József ügyvéd válasza Tisztelt Varga úr! Kérdését megköszönve az alábbi választ tudom adni. Közös tulajdonú ingatlannak nem csak a teljes tulajdoni illetősége, hanem bizonyos tulajdoni hányada is átruházható, megvásárolható. Nincs tehát akadálya a „tulajdonrészenkénti megvásárlásnak”. Közös tulajdonú ingatlan esetén az ingatlannal kapcsolatos költségeket eltérő megállapodás hiányában a tulajdonostársak tulajdoni hányaduk arányában kötelesek viselni. A költségek érvényesítésének jogi szempontból nem kötelező feltétele a számla, ugyanakkor – ha a tulajdonostársak vitatják a költségek összegét, vagy hogy azok valóban felmerültek-e – a bizonyítást a számla megkönnyítheti. (De más módon is bizonyíthatóak a költségek, bármilyen alkalmas módon, akár tanúkkal is.) Arra fel kell hívnom a figyelmét, hogy az ilyen jellegű követelések öt év alatt évülnek el. Ez azt jelenti, hogy az öt éven túli, elévült követelések bíróság előtt nem érvényesíthetőek – ettől még nem szűnnek meg, csak már állami úton nem kényszeríthetőek ki de például más fizetési kötelezettséggel szemben beszámítással érvényesíthetőek. Mivel 13 év alatt felgyülemlett költségekről kérdezett, arra is felhívom a figyelmét, hogy elbirtoklás útján megszerzi az ingatlan tulajdonjogát, aki azt tizenöt éven át sajátjaként szakadatlanul birtokolja. Elbirtoklás közös tulajdon esetén, a tulajdonostársakkal szemben, akár tulajdoni hányadra sem kizárt. És elbirtoklás esetén a szakadatjavascript:void(0)lan „sajátként” birtoklás körében például azt is vizsgálja a bíróság, hogy az adott ingatlannal kapcsolatos feladatokat ki látta el, a költségeket ki viselte, stb. Tisztelettel: Dr. Németh József ügyvéd |
Érdeklődni szeretnék garázscsere lehetőségről.
Vásároltam egy garázst, aminek a tulajdonjogi bejegyzése most van folyamatban. A NAV-tól még nem kaptam meg a vagyonszerzés után fizetendő illetéket .
Kollégámnak van egy hasonló értékű garázsa ott, ahol én lakom.
A két garázs esetleges megcserélésének milyen költségei vannak? Mi a menete egy ilyen tranzakciónak?
Természetesen kivárnánk azt, hogy a földhivatali bejegyzésben a most vásárolt garázsnak én legyek a tulajdonosa.
Előre is köszönöm a választ
Hamar Tibor
Dr. Németh József ügyvéd válasza Tisztelt Hamar Úr! Az ingatlanok cseréje az ingatlan-adásvételhez hasonló módon zajlik, így írásbeli szerződés szükséges hozzá, ezen kívül az ingatlan-nyilvántartási bejegyzés, amely megkívánja az ügyvédi ellenjegyzést vagy közokiratba foglalást. Tehát szerződést kell kötniük, és azt be kell nyújtaniuk a földhivatalba, mint adásvétel esetén. Ez is egy visszterhes átruházási forma, aminek az illeték szempontjából is van jelentősége. Nincs jogi akadálya annak sem, hogy a tulajdoni lapon széljegyre került, bejegyzés előtt álló tulajdonosként már most rendelkezzen az ingatlannal, tehát már most is köthet érvényes szerződést, nem feltétlenül muszáj – de természetesen ajánlott – megvárnia a bejegyző határozatot, mert a földhivatal esetleges elutasítása felboríthatja a tranzakciókat. A garázsbeállóhelyek gyakran – például társasházakban – egy albetétben, közös tulajdonban állnak, csak a használatuk megosztott. Adásvétel esetén ilyenkor a tulajdonostársakat értesíteni kell róla, hogy elővásárlási jogukkal élhetnek. Csere esetén ilyen probléma nincsen, itt még közös tulajdon esetén sem kell senkit értesíteni, hiszen nem adásvételről van szó. Ingatlanok tulajdonjogának cseréje esetén az illeték alapja a cserével megszerzett ingatlan (jelen esetben garázs) forgalmi értéke, és a visszterhes vagyonátruházási illeték mértéke 4%. Mivel csere esetén mindketten szerző felek, így mindkét garázs után vagyonszerzési illetékfizetési kötelezettség keletkezik. Lakások cseréje esetén csak az értékkülönbözet után kell illetéket fizetni, de a garázs sajnos nem tartozik ebbe a kedvezményes körbe. Tisztelettel: Dr. Németh József ügyvéd |